Cumartesi , Mart 25 2017
Anasayfa / Biyoloji / BİLİM ADAMLARI HAMAM BÖCEKLERİNİ KİNECT SENSÖRLE YÖNLENDİRMEYİ BAŞARDILAR

BİLİM ADAMLARI HAMAM BÖCEKLERİNİ KİNECT SENSÖRLE YÖNLENDİRMEYİ BAŞARDILAR

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’ nden XBOX Kinect sensörü teknolojisini kullanarak, hamam böceklerini bilgisayarla otomatik olarak kontrol etmeyi başardı. Bilim adamları bu teknolojiyi kullanarak , hamam böceklerinin belli bir yolda ilerlemesini sağlayarak çöken binalarda kullanmayı düşünüyor. Sayborg Hamam böcekleri ya da diğer adıyla karafatmalar bu ortamda dinamik çevre haritaları kullanılarak otomatik olarak yönetilebilecek. İşte bu projenin başında Türk bilim adamı Alper Bozkurt var.

Bilim adamları Microsoft’ un Kinect sensörünü kullanarak hamam böceklerini uzaktan kontrol edebilecek bir elektronik devre geliştirdiler.  Dijital olarak çizilen rotada ilerleyen hamam böceğinin yerini belirlemek için XBOX Kinect sensörü kullanılıyor. Yazılım Kinect ‘ i kullanarak hamam böceğinin rotadan sapmasını engelliyor.

Ayrıca yazılan program Kinect’ ten gelen verileri toplayarak, hamam böceklerinin elektrik impulslarına nasıl  tepki vereceğini gözlüyor. Bu veriler sayesinde hamam böceğini kontrol edecek yönlendirme için hesaplamalar araştırmacılara iletiliyor.

“Asıl hedefimiz hamam böceklerini en verimli şekilde kontrol etmekti. Kinect  sensörü bu işte bize oldukça yardımcı oldu. Bu sayede haritalama ve radyo frekans tekniklerini kullanarak, bir grup hamam böceğini felaket bölgelerinde keşif amaçlı kullanmak istiyoruz. Oto pilot programı sayesinde hamam böceklerini en iyi şekilde yönlendirerek ve arama kurtarma yetkililerine durum hakkında detaylı bilgi verilebilecek, ” diyor Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’nden Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ nden Doç. Dr. Alper Bozkurt .

Alper Bozkurt’ un ekibi daha önce hamam böceklerini yönlendirmek için , böceğin antenlerine ve cerci organına elektronik devreler bağlayarak yönlendirmeyi başarmıştı. Cerci hamam böceklerinin karnında bulunan bir duyu organ; havadaki değişimi sezinleyerek böceği yırtıcılara karşı uyarıyor. İşte böceğe bağlanan kablolar çerçiyi uyararak böceği yönlendiriyor. Antenlere bağlanan kablolar hamam böceğindeki küçük değişikliklere karşı uyararak böceği ters yöne yönlendiriyor.

Başarılarından dolayı Doç. Dr. Alper Bozkurt’ u kutluyoruz.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/06/130625121233.htm

 

karafatma kinect kumanda -gerçek bilim

 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Gerçek Bilim 2012'de Ankara'da kuruldu. Kendimden bahsedecek olursak, Anadolu Üniversitesi 2006 Fen Fakültesi Kimya mezunuyum. Bilim ve teknoloji meraklısı olarak günümüzde Türkiye' de bilim ve teknoloji sitelerindeki eksikliği görerek, Gerçek Bilim'i kurdum. Bu sitede gördüğünüz çoğu bilimsel haber ve teknoloji yazısını oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için çeviriyor ve düzenliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde değişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarıyoruz. Bilimle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hamilelikte D Vitamini Tedavisi Otizmi Engelleyebilir Mi ?

Queensland Üniversitesi’nden bilim insanları, farelere hamilelik süresince D vitamini vererek, farelerde otizm karakteristiklerinin önlenebileceğini keşfetti. “Bu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*