Sorting by

×
Teknoloji HaberTıp ve Sağlık

Google Glass İlk Kez Bir Ameliyatta Kullanıldı

Ohio Eyalet Üniversitesi( Amerika) bir cerrah geçtiğimiz günlerde Google Glass takarak rutin diz ameliyatı gerçekleştirdi. Aynı anda hem ameliyat, hem de Google Glass’ tan canlı yayın yapan doktor gözlüğün ameliyatlarda nasıl yararlı olabileceği gösterildi.

Daha öncesinde bir kaç kez Google Glass’ ı denedikten sonra, meslektaşı  Dr. Christopher Kaeding ile gözlüğü bir kaç operasyonda kullanarak ne kadar yararlı olabileceğini göstermek istedi. Bu sayede kendi alanında çığır yaratabilecek bu buluşun ne kadar farklı alanlarda kullanabileceğini görmüş oluyoruz.

Kaeding normal bir diz ligament ameliyatı esnasında gözlükten canlı yayın yaparak, meslektaşları ve tıp öğrencileri kendisine eş zamanlı olarak görüşlerini iletebildiler. Böylece doktorun gözünden bir diz ameliyatını takip edebildiler.

 

Google gözlüğü gibi cihazlar tıp camiasında  oldukça ilgi görüyor böylece hastalara farklı yaklaşımlarda bulunabileceği düşünülüyor.  Google Glass sayesinde online ameliyatlar  yapılarak tıp eğitimi iyileştirilebilir. Ayrıca ulaşılması zor bölgelerde acil yardım amaçlı olarak gözlük kullanılabilir. Ayrıca acil sonuç bekleyen doktorlar bu sayede hastanın röntgenini ya da emarını anlık olarak inceleyebilecek.

Google Glass’ ın uygulama alanları gittikçe artarken, gün geçtikçe daha ilginç uygulamalar göreceğimiz açık.

Videoda Google Glass’ ın ne gibi uygulamada kullanılacağı gösteriliyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/google-glass-streaming-surgery/28867/

google glass cerrah- gerçek bilim

google-glass-streaming-surgery-4

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu