Sorting by

×
İlginç BilimMekatronikMühendislikTeknoloji HaberÜtopyaVideobilimYapay Zeka

Çin’deki Sayborg Robot Fabrikası Westworld Dizisini Andırıyor

 Çin’de bulunan Exrobots humanoid robot fabrikasından alınan görüntüler, West World dizisini andırıyor. Robotlar o kadar gerçekçi ki, derileri insan derisini andırıyor, hatta tüyleri diken diken edecek şekilde gerçekçi. “meimei4515” kullanıcısı tarafından internette yayınlanan görüntülerde insana benzeyen hareketçi gerçekçi robotlar ve üretimi devam eden robotlar görülüyor.

Görüntülerde cyborg kadınlar, henüz birleştirilmemiş robot kafaları ve robot vücutları görünüyor. Sanki her şey bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünen bu videoda, videoyu çeken çoktan seri üretim başladı gibi bir ifade kullanıyor.

Çinli ExRobots şirketi aslında devlet kurumları, tıbbi kurumlar ve hizmet sektörü için yüksek verimli ve insansı akıllı rehber hizmeti vermeyi amaçlıyor. Daha önce fuarlarda boy gösteren şirketin geliştirdiği teknolojiler hayranlık uyandırıyor. Hatta sizi 3D tarayıcıyla tarayarak, 3D yazıcıda silüetini basabiliyor.

Robot Einstein Sizi Karşılıyor

ExRobots, mallarını sergilemek için Dalian kentinde, balmumu müzelerinin robotik bir versiyonu gibi görünen, Einstein ve Edison’un da animatronik karakterler arasında yer aldığı bir ‘Ex Future Bilim ve Teknoloji Müzesi’ işletiyor. Burada gerçekten tuhaf cyborglar boy gösterisi yapıyor. Silikon bacak derilerindeki diken diken olan tüylerden, bıyıklı adamlara kadar her şeyi üretiyorlar.

Müze, ziyaretçilerin hareket yakalama özelliğini kullanarak insansı bir kafayı kendi yüz ifadeleriyle ‘sürmelerine’ olanak tanıyor ve 3D taraması için üç dakika boyunca üzerinde durabileceğiniz dönen bir kürsü var, ardından China Global Television Network’ün aşağıdaki videosunda gösterildiği gibi vücut parçalarını 3D yazdırmak için bir tür tesis olabilir – fikir, şirketin kurumsal müşteriler için özel animatronik maskotlar ve sunucular üretme yeteneğini göstermektir.

Yani hayır, sevgili sosyal medya yorumcuları, yeni yapay zekalı kız arkadaşlarınıza bakmıyorsunuz. Ayrıca burada yararlı insansılarla ilgilenen bir şirkete de bakmıyorsunuz. Gelişmiş bir animatronik operasyonuna bakıyorsunuz. Video dikkat çekici çünkü bu dikkat çekmek için tasarlanmış bir şirket. Yine de çok fazla detay veren bir video olmadığının altını çizmek lazım.

Ancak genel olarak insansı alanı, 2024’ün ortalarında kesinlikle etli sandviçlerle dolup taşıyor. Bu yıl, genel amaçlı yapay zeka destekli robot işçiler için bir çıkış yılı ve Unitree, UBTech/Baidu, Astribot, LimX, Kepler, Pekin İnsansı Robot İnovasyon Merkezi ve diğerleri gibi Çinli şirketler, görevleri öğrenebilen ve yerine getirebilen robot işçilere doğru gerçek adımlar atıyor.

Gerçekten de Çin, Tesla, Figure, Sanctuary, Agility, Apptronik ve diğerleri gibi Kuzey Amerikalı şirketlerden pek de geri kalmış gibi değiller.

2024 sayborglar ve yapay zeka alanında ikinci aşamaya geçildi denilebilir. Gelecek gümbür gümbür ve sıradışı bir şekilde geliyor, hazır mısınız?

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu