BiyolojiDeneyselDoğa ve Çevreİlginç BilimTıp ve SağlıkÜtopyaUzay-Zaman

Çernobil’de Yetişen Bir Mantar, Astronotları Mars Görevlerinde Radyasyondan Koruyabilir

Mars’a insanlı yolculuklar için hazırlıklar devam ederken, mürettebatı ölümcül kozmik radyasyondan korumak için halen çeşitli çözümler üretilmeye çalışılıyor. Dünyanın saygın üniversitelerinden bilim insanları, Çernobil Nükleer Santrali çevresinde yaşayan bir mantar türünün radyasyonu absorblayarak, uzayda kullanılabileceğine dair giderek güçlenen kanıtlar buldu. New Scientist  dergisinin raporuna göre, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda(ISS) test edilen çok küçük bir numunenin kozmik ışınları bloke edebildiği görüldü.

Normalde kalkanların paslanmaz çelik ya da farklı bir materyalden yapılması ve uzaya ayrı gönderilmesi planlansa da, maliyetler giderek büyüyor.

ISS çalışmasının arka planında çalışan, Johns Hopkins ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları sadece 2 mm(milimetre) kalınlığında bir Cryptococcus neoformans mantar numunesinin bile kozmik ışınları % 2 oranında bloke ederek, absorbladığını buldu.

Tabi ki, 2 mm’lik bir numune astronotları, zararlı kanserojen kozmik ışınlardan koruyamaz. Fakat bilim insanlarına göre, 21 cm kalınlığında bir mantar tabakası ile gelecek Mars görevlerinde astronotlar korunabilir.

Mantar Kendini İyileştirebiliyor

Ayrıca, araştırmacılar bu mantar malzeme ile uzay kıyafetinin nasıl kaplanabileceğini araştırıyor. Fakat New Scientist’in raporuna göre, bu araştırmanın temeli hasarlı mantar kalkanlarını tekrar büyüyebileceğine dayanıyor.

“Bu mantarı asıl muhteşem kılan, sadece birkaç grama ihtiyacınız olmasıdır. Mantar kendi kendini kopyalıyor ve iyileştiriyor. Hatta güneş patlamaları radyasyon kalkanına hasar verse bile, birkaç gün içinde tekrar büyüyerek, eski haline gelebiliyor,” diyor araştırmanın yardımcı yazarlarından Stanford Üniversitesi’nde Nils Averesch.

Cryptococcus Neoformans Hakkında

Cryptococcus neoformans, hem bitki hem hayvanlarda yaşayabilen, kapsüllü, maya tipli bir mantar (fungus) türüdür. Teleomorf adı olan Filobasidiella neoformans ile de bilinen bu tür, mantarların beş ana tipinden biri olan Basidiomycota sınıfına aittir. C. neoformans genelde (tek hücreli) mayalar gibi tomurcuklanarak çoğalır. Bazı şartlarda ise, hem laboratuvarda hem doğada, C. neoformans burada görüldüğü gibi [1] ipliksi mantar gibi büyür. Maya gibi büyürken C. neoformans polisakkaritlerden oluşmuş bir kapsüle sahiptir. Kapsülün mikroskop altında kolay görünmesi için çini mürekkebi kullanılır. Mürekkepteki pigment tanecikleri küresel maya hücresi çevreleyen kapsülün içine giremedikleri için hücrelerin etrafında siyah bir halo oluşur.

Kaynak: https://futurism.com/the-byte/fungus-chernobyl-protect-astronauts-cosmic-rays?mc_eid=11cf4dbe30&mc_cid=0a4d43fe28

Araştırma Referansı:

Graham K. Shunk et al. A Self-Replicating Radiation-Shield for Human Deep-Space Exploration: Radiotrophic Fungi can Attenuate Ionizing Radiation aboard the International Space Station, bioRxiv (2020). DOI: 10.1101/2020.07.16.205534

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu