Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiGenetikMakalelerTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları, Farelerde Böbrek Hasarını Geriye Döndürdü

Bilim insanlarından oluşan uluslararası ekip, hastalıktan dolayı hasar görmüş böbrekleri rejenere ederek, böbrek yetmezliğini engellemenin bir yolunu buldu. Bu keşif sayesinde diyabet ve diğer hastalıklardan kaynaklanan komplikasyonlar tedavi edilebilecek.

Diyabet yani şeker hastalığı vücutta birçok hasara neden olur. En önemli hastalıklardan biri de böbrek yetmezliğidir. Kan şekerinin giderek yükselmesi nefronlara hasar verir. Nefronlar, böbreklerdeki küçük filitre üniteleridir ve bozulduklarında yetmezliğe neden olurlar.

Singapur ve Almanya’dan araştırmacıların yer aldığı araştırmada interlökin-11(IL-11) adı verilen potansiyel bir protein incelendi. Bu proteinin tepki olarak diğer organlara hasar verdiği düşünülüyor.

Fareler yapılan detaylı incelemelerde böbrekler hasar gördükçe, böbreklerin içini saran iç tüplerin IL-11’i salarak hücre büyümesini engellediği ve moleküler düzeyde bir iltihap ve yaralanmaya neden olduğu bulundu.  Ancak IL-11 bloke edilip, genetik olarak modifiye  fareler kullanıldığında veya farelere IL-11’i bloke eden bir antikor verildiğinde, bu proses engellenerek, sağlıklı hücrelerin yeniden rejenere olarak mevcut hasarı geriye çeviriyor.

Çalışmanın yazarlar Profesör Stuart Cook, “IL-11’in böbrek işlevine zararlı olduğunu ve kronik böbrek hastalığının gelişimini tetiklediğini bulduk. Ayrıca, anti-IL11 tedavisinin böbrek yetmezliğini tedavi edebildiğini, yerleşmiş kronik böbrek hastalığını tersine çevirebildiğini ve farelerde rejenerasyonu destekleyerek uzun süreli kullanım için güvenliyken böbrek fonksiyonunu eski haline getirebildiğini de gösterdik.”

Bilim insanları insan böbrek hücreleri üzerinde yapılan deneylerde de benzer sonuçlar elde etti. Araştırmacılar diyabetik böbrek hasarı hücrelerini IL-11 antibadisi verdiklerinde böbrek tübüllerinin yeniden çoğalarak, yaralanmayı ve enflamasyonu geri çevirdiğini buldu. Böylece organ fonksiyonları yeniden oluşarak, böbrek fonksiyonunu yeniden onardığını gösterdi.

Sonuçlar ne kadar umut verici görünse de bu araştırmanın hala çok başlarda olduğunu ve sonuçların insan testlerine nasıl yansıyacağının bilinmediğini hatırlatmakta fayda var. Umarız bu yöntem böbrek yetmezliğini tedavisinde yeni ve etkili tedavilerin oluşturulmasında bir sıçrama tahtası olur.

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı . Ekip, aşağıdaki videoda çalışmayı anlatıyor.

Kaynak: https://newatlas.com/medical/regenerate-kidneys-reverse-diabetes-damage/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim İnsanları, Farelerde Böbrek Hasarını Geriye Döndürdü - winally.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu