Sorting by

×
DeneyselElektronikMakalelerMühendislikYeni İcatlar

Pil Olmadan Çalışan Akıllı Cihazlar Artık Gerçeğe Daha Yakın

Waterloo Üniversitesi’nden bilim insanları batarya ve şarj gerektirmeyen akıllı cihazları üretmede büyük bir adım attı. Pil gerektirmeyen bu cihazlar internete bağlanmak için bir IP adresine sahipler ve nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT) olarak bilinen bir teknolojiye sahipler. IoT cihazları pilsiz çalıştığından , bakım maliyetleri düşerken , şebeke olmayan yerlerde de çalışabiliyorlar.

Bu cihazlar şimdiden oda sıcaklığından, ışığı ve hatta ses ve hareketi ölçse de bu cihazları hayata geçirmekte en büyük zorluk sürdürülebilir ve pilsiz üretmek.

Waterloo Üniversitesi Cheriton Bilgisayar Bilimleri Okulu’ndan Profesör Omid Abari, Doktora Sonrası Öğretim Üyesi Ju Wang ve Profesör Srinivasan Keshav,radyo frekans tanımlama etiketlerini (RFID) hacklemenin bir yolunu buldu. Çeşitli nesnelerde bulunan çevreyi algılamaya yarayan küçük bir çipi kullandılar.

“Bunu yapmak gerçekten çok kolay. İlk önce RFID etiketten plastik kapağı kaldırıyorsunuz, sonra anten kısmında küçük bir bölümü makazla kesiyorsunuz, sonra bu kesilen bitlere devreye tamamlayacak şekilde sensörü tutuşturuyorsunuz,” olarak açıklıyor Wang.

Hali hazırda  üretilmiş RFID etiketleri tanımlama ve konum belirtiyor. Araştırma ekibi ise etiketin antenini çevreyi  algılayan bir sensörle değiştirdi.

Bu sensör sayesinde RFID etikete ışığı algılayabilecek bir fototransistör eklendi. Fototransistörü ışığamaruz bıraktıktan sonra RFID antenin karakteristikleri değişti, bu okuyucunun sinyalinde değişimine neden oldu.  Sonrasında ekip okuyucu kısmında etiketin sinyallerini ışık değişimine uygun şekilde algılayacak bir algoritma geliştirdi.

En basit hack işlemelerinden biri ise RFID etiketi klavye dokunuşlarına tepki verecek şekilde bir anahtar eklemek.

Böylece RFID etiketlerini basitçe hackleyerek, IoT cihazlarına çevirmenin yolu gösterildi.

Wang, Abari ve Keshav tarafından hazırlanan araştırma makalesi, Challenge: RFID Hacking for Fun ve Profit-ACM MobiCom, 24 Ekim Uluslararası Mobil Hesaplama ve Ağ İletişimi Bildiri Kitabı’nda yer aldı, 29 Ekim-2 Kasım 2018, Yeni Delhi, Hindistan, 461-70.

Kaynak : https://techxplore.com/news/2018-11-batteryless-smart-devices-closer-reality.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Pil Olmadan Çalışan Akıllı Cihazlar Artık Gerçeğe Daha Yakın Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu