İlginç BilimMatematikTıp ve Sağlık

Mutluluk Hormonu Matematik Sorularını Çözmenizi Kolaylaştırıyor

dopamin

Kimyasal bir ulak ya da diğer adıyla mutluluk hormonu dopamin sadece motivasyon için değil, motor beyin kabiliyetleri için de oldukça önemli bir hormon. Öyle görünüyor ki, nöronlara yani beyin hücrelerine zorlu bilişsel görevlerde de yardımcı olabiliyor. Tübingen’nden Nörobiyoloji Enstitüsü’nden Torben Ott, Simon Jacob ve Prof.  Andreas ilk kez dopaminin beyin hücrelerini nasıl etkilediğini gösterdi. Neuron dergisinin önceki sayısında yayınlanan bilimsel araştırma dopamin hormonunun zihinsel etkisini gözler önüne seriyor.

Dopaminin etkileri özellikle beyin tarafından çok az alındığında, özellikle Parkinson hastalığında görülüyor. Dopamin dengesizliği nörolojik aksamalara özellikle hareket ve de mental kabiliyetlerde bozukluklara neden oluyor. Bilişsel merkezimizde anahtar olarak prefrontal korteksimizi  soyut düşünceler üretirken, kural-tabanlı kararlar verirken veya mantıksal sonuçlara ulaşmak için kullanırken, yoğun bir şekilde dopamin desteği alırız. Tıbbi açıdan büyük önem taşımasına karşın, dopaminin sağlıklı bir beyindeki nöronlar üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliniyor.

 Araştırmacılar bunu test etmek için rhesus maymunlarına “büyüktür” ve “küçüktür” gibi matematik problemleri sorarak eğittiler. Daha önceki çalışmalarda prefrontal korteksteki nöronların “büyüktür” kuralında, bu gibi sorular sorulduğunda  “kural hücrelerinin”   yarısının uyarıldığı ve diğer yarısının “küçüktür” kuralı uygulandığında aktive olduğu biliyor.

 Aynı zamanda fizyolojik olarak, alakalı hücrelerin yakınında farklı miktarlarda maddeler salımlanır. Bu maddelerin dopaminle aynı etkiye ya da tersi etkiye sahip olabilir. Böylece dopamine duyarlı nöronlar tarafından adsorblanır. İşte dopamin sisteminin stimülasyonu ile “kural hücrelerinin” daha iyi çalışması sağlanarak “büyüktür”, “küçüktür” problemlerini daha iyi çözmeleri sağlanabiliyor. Dopamin sayesinde kural hücrelerinin daha iyi bir şekilde işlemesi sağlanabiliyor.

 Bu araştırma sayesinde dopaminin etkilerine yeni bir bakış açışı getiriliyor. “Elde ettiğimiz bulgular sayesinde prefrontal korteksteki nöronların nasıl kompleks ve hedef doğrultulu davranışlar geliştirdiğini anlayabiliriz,” diyor Professor Nieder.

 Yani o gün keyfiniz yerinizdeyse matematik sizin için daha kolay.

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Torben Ott, Simon Nikolas Jacob, Andreas Nieder. Dopamine Receptors Differentially Enhance Rule Coding in Primate Prefrontal Cortex Neurons.Neuron, 2014; DOI: 10.1016/j.neuron.2014.11.012
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.