Sorting by

×
Bilimsel GelişmeTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Stereotaktik Radyocerrahi ile 15 Dakikada Kanser Tedavisi

edge son teknoloji kanser tedavisi

Henry Ford Hastanesi’ndeki hastalar artık kanser ameliyatlarına alternatif radyo cerrahi yöntemiyle sadece 15 dakikada kansız tedavi imkanından yararlanabiliyor. Son teknoloji Edge™ Radiosurgery Suite sayesinde gelişmiş, girişimsel olmayan (non-invazif) kanser işlemleri vücudun herhangi bir yerinde yapılabiliyor. Beyin,omurga,kafa ve boyun, böbreküstü bezi, akciğer, karaciğer ve pankreas gibi bölgelerde oldukça hassas ve düşük toksisite ile işlem yapılabiliyor.  Bu ünite Kuzey Amerika’ daki ilk ünite  ve sadece Josephine Ford Kanser Enstitüsü ,Henry Ford Hastanesi’nde yer alıyor.

Enstrümental analiz cihazlarıyla da bilinen Varian Firması tarafından üretilen Edge isimli cihaz gerçek zamanlı tümör izleme teknolojisi ve harekete yönetim kabiliyetleriyle, hastaların hem konfor hem de güvenliğini sağlayarak, sağlıklı dokuyu koruyarak milimetreden daha fazla doğruluk sağlıyor. Kesici ışın cerrahi açıdan ulaşması zor bölgelere ulaşarak tümörleri becerikli bir şekilde kesiyor. Tedaviler 1 ila 5 seans sürerek sadece 1 haftada bitiyor.

Özel bir radyasyon türü olan stereotaktik radyasyon terapisi sayesinde Henry Ford Hastanesi’nde bugüne kadar 4000 hasta tedavi edildi.

Edge sayesinde dakikada 2400 monitör doz verilerek 10 ila 20 dakikada tedavi uygulanabiliyor. 6 Boyutlu (6D) özgür tedavi sayesinde konfor artarak kesinlik ve esneklik sağlanarak hasta rahatça nefes alabileceği bir ortamda tedavi ediliyor.

Gelişmiş görüntüleme sistemleri sayesinde tümörün hareketi görüntülenebiliyor. Ayrıca ilaç proton ışın kaynağı sayesinde  ilaçlara göre daha ekonomik tedavi sunulabilecek.

Stereotaktik Radyasyon Nedir ?

 Stereotaktik Radyasyon her beş tedaviden birinde  nokta atışıyla yoğun radyasyon yollayan bir prosedürdür. Bu non-invazif prosedürün amacı tümörü yok ederek etrafındaki sağlıklı dokuya zarar vermemektir.

Türkiye’ de GATA’da Stereotaktik Radyocerrahi Programı 1997 yılından beri uygulanmaktadır.

Tedavide Elekta Synergy-S lineer akseleratör kullanılmaktadır. Tedavi planlaması için gerekli görüntüler kliniğimizdeki 4 boyutlu bilgisayarlı tomografi simülatör ve anjiyografi yöntemleri ile elde edilmektedir. Yoğunluk Ayarlı Stereotaktik Radyocerrahi (IMSRS) tedavi planlaması GATA Radyasyon Onkolojisi A.D. da 3D Line tarafından üretilmiş ERGO ++ programı kullanılarak yapılmaktadır.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140327111514.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu