BiyolojiGenetikİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Kahvenin Kötü Kolesterolü Nasıl Azalttığını Buldu

Sabah uyandığınızda canınız sıcak bir kahve çekiyor olabilir, bu sizi bedeninize karşı suçlu hissettirmesin, aslında kahvenin sağlığa pek çok faydası da var. Yeni bir bilimsel araştırmada, kafeinin karaciğerdeki kötü kolesterolü kan dolaşımından uzaklaştırmasına ve kardiyovasküler hastalıklara karşı korumasına yardımcı olan özel proteinler tanımlandı.
Avrupa’da 16 yıl boyunca takip edilen bir diğer araştırmada kahve tüketimi yüksek olanların daha düşük mortalite oranlarına sahip olduğu bulunmuştu. Diğer bir araştırmada ise kahvenin prostat kanseri, Parkinson, Alzheimer ve kalp hastalığı riskini azaltmayla olan ilişkisi ortaya konmuştu.

İşte McMaster Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı yeni araştırmada kafeinin kardiyovasküler hastalıkları önlemesinin ardındaki mekanizma araştırıldı.

Araştırma ekibi düzenli kafein tüketiminin kan akışındaki PCSK9 proteini seviyelerinin düşürdüğünü buldu. Protein düşüklüğü karaciğerin LDL kolesterolü parçalama kabiliyetini arttırıyor. LDL kolesterol; kötü kolesterol olarak biliniyor ve kan damarlarını tıkayarak, kardiyovasküler hastalıklara neden olabiliyor. Araştırmacılar kafein ve türevlerinin sadece PCSK9’u etkilemediğini ayrıca SREBP2’yi de etkilediğini keşfetti. Ayrıca bu sayede kandaki PCSK9 seviyeleri de düşüyor.

“Elde ettiğimiz bulgular, artık kafein ve türevlerinin kandaki PCSK9 seviyesini nasıl düşürerek, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığına dair bir mekanizma sunuyor. SREBP2’nin diyabet ve karaciğer yağlanması gibi bir dizi kardiyometabolik hastalıkla ilişkili olduğu göz önüne alındığında, fonksiyonunu hafifletmenin çok geniş çaplı etkileri olacaktır,” diyor araştırmanın kıdemli araştırmacısı Richard Austin.

Tabi sadece kahve içmek kalp hastalığından korumayabilir. Kahveyi krema veya şekerle (yanında donut, çikolata vb.) karıştırmak kahvenin pozitif etkilerini yok edebilir. Ayrıca yüksek miktarda kafein alımı çok da sağlıklı değil. Yani sade kahve çok daha faydalı olabilir.

Araştırmacılar kandaki PCSK9 seviyesini düşürebilecek yeni kafein türevleri üretti ve bu sayede kolesterolü düşürecek yeni bir tedavi geliştirmeyi amaçlıyor.

Araştırma Nature Communications dergisinde yayınlandı.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu