Cumartesi , Mayıs 30 2020
Anasayfa / Bilimsel Gelişme / Bilim İnsanları Antimikrobiyal 3D Plastik Diş Üretti

Bilim İnsanları Antimikrobiyal 3D Plastik Diş Üretti

3d basılı diş

Dişinizi mi çektirdiniz ? Üzülmeyin yakında dişçiniz size yeni bir diş basabilir ve  ağzınızı temiz de tutabilir.  Oturmayan dişler, yanlış tedaviler ağız dolusu çalkalamalar sizi bıktırabilir. Fakat şimdi dişçiler ileri teknoloji dijital tarama ve 3D yazıcılar sayesinde yeni bir alana geçiyorlar. Bu sayede daha gelişmiş materyaller üretilerek, oral hijyen sağlanabilecek.

Groningen Üniversitesi’nden Andreas Herrmann ve meslektaşları özel bir antimikrobiyal plastik geliştirerek, bakterileri öldüren özel bir 3D basım diş ürettiler. Araştırmacılar bakteriyel hasarın her yıl milyonlarca dolar zarara yol açtığını belirtiyorlar. Araştırmacılar dental reçine polimerlerine kuatarner antimikrobiyal amonyum tuzları ilave etti. Tuzlar pozitif yüklü olduğundan negatif yüklü bakteri zarlarını bozuyor ve onların patlayarak ölmelerini sağlıyor. “Bu materyal etkileşim halinde bakteriyi öldürebiliyor, diğer açıdan insan hücrelerine zarar vermiyor,” diyor Hermann.

Bu özel karışım 3D yazıcıya ilave eden araştırmacılar, uv ışıkla maddeyi sertleştirdi Bu sayede yeni bir diş veya diş teli basılabiliyor. Antimikrobiyal özellikleri test etmek için kaplı malzemeler, Streptococcus mutans içeren salyayla karıştırıldı. Normalde bu bakteri dişlerin aşınmasından sorumlu. Araştırmacılar bu maddenin , kontrol numunesine göre bakterileri % 99’dan fazla öldürdüğünü buldu.

İnsanlara uygulanmadan önce bazı testler yapılacak. Ekip tükürük ve bakteri numunesini sadece 6 gün boyunca bekletti. “Klinik denemeler için bu genişletilebilir, diş macunuyla uyumunu araştırabiliriz,” diyor Herrmann.

Ayrıca bu plastiğin diş olarak kullanılacak kadar güçlü olup olmadığı onaylanmadı, ama  bu çok yakın bir zamanda olabilir. “Bu medikal bir ürün, ilaçlar uzun bir geliştirme süresine sahip değil,” diyor Hermann.

Kaynak : NewScientist

Facebook Yorumları

Bu haber 2476 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Denizin Derinliklerinde 30 Yeni Tür ve En Uzun Deniz Canlısı Keşfedildi

Uzay keşiflerini bir yana bırakırsak, daha kendi gezegenimizin okyanuslarının bile keşfedilmeyi bekleyen bir çok canlıya …

Bir yorum geldi

  1. Pingback: YENİ NESİL DİŞLER | mericinan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.