Sorting by

×
Alternatif Enerjiİklim DeğişimiKimyaMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Yamaha ve Toyota Hidrojen Yakan V8 Motor Üretti

Gün geçtikçe elektrikli ve hibrit arabaların trafikte arttığını görüyoruz. Özellikle spor arabalardan alıştığımız V8 sesini özler olduk. Yamaha firması bu probleme bir çözüm getirmiş olabilir. Yamaha ve Toyota iş birliğiyle hidrojenle çalışan içten yanmalı bir V8 motor üretti.

Hidrojen yeni yeşil ekonomi olarak yerini alabilir. Hacim başına düşen ağırlık enerji oranı lityum pilli arabalara göre daha yüksek olduğundan; havacılık, denizcilik, tırlar ve trenler gibi ağır araçlar için daha fazla seçenek sunabilirler.

Yine de bataryalı bir arabayı şarj kullanmak çok daha pratik gelebilir.

Fakat hidrojen yakıt hücreli Toyota Mirai ya da Hyundai Nexo gibi arabalarda hidrojen doldurmak, şarj etmekten daha hızlıdır. Japonya ve Kore halen hidrojenle çalışan araçların, petrol yakan arabalar kadar güvenli olduğunu göstermeye çalışıyor.  

Az Daha Olsa Emisyon Üretiyor

Konu enerji verimliliğine geldiğinde, yakıt hücreli araçlar elektrikli araçlardan çok daha kötüdür. Bataryalı araçlarda teker aktarım verimi %75-85 civarında iken, yakıt hücreli araçlarda bu oran %30-35 civarındadır. Buna rağmen düşük bakım maliyetleri ve sıfır emisyon açısından ancak kurtarmaktadır.

İşte burada Yamaha’nın Toyota için geliştirdiği yeni hidrojen içten yanmalı motor devreye giriyor. 8 silindirli 5lt’lik hidrojenli motor, 6800 rpm’de 450 beygir güç ve 539 Nm tork üretiyor.  

İçten yanmalı hidrojen motorları ise maalesef daha çok dezavantaja sahip, son teker aktarım verimi sadece % 5 civarında.

Ayrıca motorda hidrojen yandığında, havayı da yaktığından azot oksit üretiyor ki, bu onu daha az çevreci yapıyor. Son olarak bakım maliyetleri sıkıntı olacaktır. Tabi bu üreticilerin işine gelecektir.

“2050’ye kadar karbon nötr hedefine uğraşmak için çalışıyoruz. Aynı zamanda, ‘Motor’ firmamızın adında geçtiğinden, içten yanmalı motorlara karşı bir tutku ve adanmışlığımız var,” diyor Yamaha Motor başkanı Yoshihiro Hidaka.

Asıl enteresanı ise Yamaha içten yanmalı hidrojen motorunu, petrol kafaların karbon nötr seçimi yapmaya çalışıyor. Bataryalı ve yakıt hücreli araçlar çok sessiz olduğundan, araba sesiyle büyüyen bir nesilin çok ilgisini çekmiyor. Hidrojen motorları sayesinde egzos sesi ve indüksiyon geri dönebilir. Tabi sıfır emisyon olmayacak ama çok düşük emisyon üretecek.

Elektrikli araçlar çok verimli ve hızlı olsa da sürücüler bu dijital debriyaj pedalsız arabalarda çok da eğlenemiyor. Fakat araba egzosundan çıkan ses pek çok insanın halen rüyalarını süslüyor. Örneğin, Lexus LFA’nın egzosundan çıkan orkestral ses gibi.

Japon üreticiler hem çevreci hem de daha sportif hidrojen yanmalı motorlar üzerinde çalışıyor ve kullanıcıya çevreci bir çözüm üretmeyi planlıyor. Bakalım gelecekte hidrojen yanmalı motorlar eski sportif ruhu getirebilecek mi?

Videoda Toyota’nın içten yanmalı hidrojen motorunun egzos sesini duyabilirsiniz.

Kaynak
NewAtlas
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yamaha ve Toyota Hidrojen Yakan V8 Motor Üretti - SUUTAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu