MakalelerTıp ve Sağlık

ELEKTRİK STİMÜLASYONU İLE AĞRILAR GİDİYOR VE IQ ARTIYOR

elektrikbeyin

Dünyanın %22’ si bazı kesilme ya da burkulma kaynaklı acılardan dolayı büyük acılar çekiyor. Ayrıca migren gibi yaygın hastalıklarda, insanların verimleri gittikçe düşüyor. Michigan Üniversitesi’nden araştırmacılar transkraniyal elektrik uyarılmasıyla beynin doğal uyuşturucusunu salgılamasını sağlayarak ağrının gitmesini sağladılar. Ayrıca, uygulama sayesinde hafıza artışına bağlı olarak IQ artıyor.

Transkütanöz (deri içinden uygulanan) Elektrik Sinir Stimülasyonu (TENS) uzun yıllardır tıpta kullanılan bir yöntem olsa da bu yöntemin başarısı sınırlıydı. Fakat kabul gören  transkütanöz direk akım stimülasyonu (tDCS) ile beyinde farklılıklar yaratılarak kronik ağrılar için pek çok alanda tedavi yöntemi mümkün. Kafatası ve beyin dokusuna 9 volt civarı bir voltaj ve 1-2 mA ‘lik akım elektrotlar sayesinde uygulanıyor.  tDSC’ nin diğer bir önemli farkı ise  uyarılma bittikten sonra bile kortikal değişimlere devam etme kabiliyetine sahip olması.

 

tDCS’ nin inme gelen hastaların tedavisinde , depresyon tedavisinde , keskin nişancıların eğitiminin hızlandırılmasında ve hafızayı geliştirerek matematik kabiliyetini arttırabildiği belirtiliyor. Yani tedavi sayesinde Iq artıyor.  Ayrıca, önceki çalışmalar kronik  migren ağrılarının yoğunluğunu ve şiddetini azalttığı da biliniyor. Tüm bunlara rağmen mekanizması halen bulunamadı.

 

Michigan Üniversite’ sinin araştırması pozitron emisyon tomografi (PET) ile desteklenerek  tDCS stimülasyonunun motor kortekste opiyat (uyuşturucu) tarzı maddeleri (beta endorfin) salgılattığı ortaya çıktı. Bu maddeler vücutta bilinen en güçlü ağrı kesici maddeler olarak biliniyor. tDCS ünitesi iki tür akımı destekleyerek birincil motor kortekse tanımlanarak, alına doğru kaldırılıyor.

Örneğin şiddetli bir kronik ağrı olan trigeminal neuralgia ağrısında, sadece 20 dakika tDCS tedavisi uygulanarak beynin ağrıya reaksiyonu önemli biçimde azaltıldı.

 

 

Pet taramalarında kronik ağrıyı gidermek için verilen akımın ağrıyı giderdiği gözleniyor. Kırmızı bölgeler serbest mu-opiyat bölgelerini gösteriyor ve normal ağrı kesiciler bu bölgeleri hedefliyor.  Araştırma sonucunda elektrik stimülasyonunun bu doğal kaynaklı mu-opiyatları saldığı ilk kez gözlendi.

Araştırmacıların diğer adımı bu elektrik stimülasyonlarının uzun süreli etkilerini araştırmak ve beyin özel hedefler belirleyerek, ağrıyı daha etkili bir şekilde gidermek.

Kaynak: http://ns.umich.edu/new/releases/21053-electric-stimulation-of-brain-releases-powerful-opiate-like-painkiller

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.