İlginç BilimTıp ve Sağlık

Diş Çürümesini Engellemek İçin Bir Hap Yetecek

toothache-700x566

Dişinizin çürümesi gerçekten canınızı yakan bir şeydir. Hele bir de o kanal tedavisi var ya demeyin gitsin, neyse ki Florida Üniversitesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği bir hap çürükleri engelleyebilir. Herhalde probiyotik yani yararlı bakterilerin sindirime yardımcı olduğunu herkes bilir. Bilim insanlarının yeni geliştirdiği teknik de benzeri bir prensibe sahiptir.

Oral bakteriler ağzımızı çok asidik yaptığından çürüğe neden olurlar. İnsanlarda bu diş aşınmasını , nötralize ederek onu üre ve arjinin amino asidine dönüştüren bir savunma mekanizması vardır. İşte bu asitleri arjinine dönüştüren insanlar da daha az çürük olur. Fakat bazılarımızda bu mekanizma zayıf olduğundan çürüme de hızlı olur.

Florida Üniversitesi’nden Dr. Robert Burne ve Dr. Marcelle Nascimento’nun yürüttüğ araştırmada A12 olarak bilinen Streptococcus (streptokok) bakterisi suşunun arjininin yıkımından sorumlu olabileceği düşünüldü. Özellikle A12 diğer streptokok bakterileriyle girişim yaparak ağızdaki asitliği arttırarak, şekeri metabolize ederek laktik asite yıkıyor.

Bilim insanları A12 genomunu sıraladı. Şimdi de çürüğe yatkın kişilerde bu bilgiyi kullanarak onları taramayı planlıyor. Bu insanlar tanımlandıktan sonra ,biyo mühendislikle üretilen A12 manuel olarak verilebilecek. “Bu probiyotik yapıyı dişlerinde çürüme riski olan bir çocuk veya yetişkine nakledebiliriz. Bunu hayatta bir kez ya da haftada bir kez gibi defalarca yapabilirsiniz, fakat buradaki ana fikir ağız sağlığındaki bozulmayı doğal yararlı organizmalarla halledebilmektir,” diyor Burne. Araştırmacılar bir sonraki adımda A12’ye ilişkin daha büyük bir grupla çalışarak , ağız sağlığı ile ilişkisini inceleyecek. 

Umarız bu probiyotik hap veya tedavi çürüklerimizin oluşumunu durdurarak, bizi büyük eziyetlerden kurtarır.,

Kaynak : Florida Üniversitesi 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu