Sorting by

×
BilgisayarDeneyselVideobilim

CODESPELLS OYUNU SAYESİNDE ÇOCUKLAR JAVA PROGRAMLAMAYI ÖĞRENDİLER

Her zaman en iyi öğrenme yolunun oynayarak öğrenme olduğunu söylenir. Kaliforniya Üniversitesi bilgisayar biliminden bilim adamları; CodeSpells adlı bir video oyunu geliştirerek, 10-12 yaş arasında değişen çocuklara java programlamayı öğretmeyi başardı. Böyle  oyun oynayarak çocuklar java programlama öğrendiler. Bilgisayar bilimci William Griswold liderliğinde doktora öğrencilerinden oluşan bir grup, CodeSpells adında bir oyun geliştirerek ilköğretim öğrencilerine Java programcılığı öğretmeyi amaçladılar. Bu öğrenme metoduyla öğrencilerin yaratıcılıkları geliştirilerek, saatlerce Java çalışmaları amaçlandı. Tek kişilik oyunda oyuncu, cücelerin diyarında bir büyücüyü oynuyor. Cüceler sihirlerini kaybettiğinden oyuncu kod girerek onlara sihirlerini geri kazandırmaya çalışıyor. Oyuncu bu sihri yaratmak için, oyunun da biraz yardımıyla çocuklar  java kodları yazıyorlar.

Oyun boyunca Java programcılığı sayesinde , çocuklar basit görevleri tamamlayabiliyor ödüller kazanabiliyor. Oyunda yaşları 10-12 yaşları arasında değişen 40 kız öğrenci test edildi. Öğrencilerin hiçbir programlama tecrübesi olmamasına rağmen , çocuklar oyuna o kadar iyi konsantre oldu ki, Java temellerini birkaç saat içinde kaptı. Üniversiteye göre birinci aşamayı bitiren çocuklar Java’ nın temel bileşenleri olan loopları, if- else’ leri öğrenerek inanılmaz yetenekler sergilediler. Griswold ve ekibi oyunu okullarda daha fazla alanda test ederek, eğitimcilere bedava sunmayı hedefliyor. Oyununun nasıl oynandığını aşağıdaki videodan görebilirsiniz. Belki de gelecekte programcılık hayatın bir parçası olacak. Çocukluktan programcılığa erken yaşta başlaması eğitim açısından geleceğe ışık tutabilir.

Kaynak :  http://www.gizmag.com/codespells-java-video-game/26992/

 

java programlama oyun

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu