Sorting by

×
Deneyselİlginç BilimTeknoloji HaberTıp ve SağlıkÜtopyaVideobilim

Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu

Belki Black Mirror dizisinin 4. Sezonu gibi gelebilir ama yeni  geliştirilen teknik sayesinde zihin okuma gerçekleştirilebiliyor. Toronto Üniversitesi’nden nöro bilimciler, elektroensefalografi (EEG) ile insan beyninde oluşan imajları yeniden yaratmak için bir yöntem geliştirdi. Test sübjeleri EEG makinesine bağlanarak, onlara yüz resimleri gösterildi. Sonrasında bu resim kişinin beynine bağlanan cihaz ve makine öğrenme teknikleri ile dijital olarak yeniden yaratıldı.

“Bir şey gördüğümüzde , beynimizi zihinsel bir algılama olur , esasında bu algının mental etkisinden kaynaklanır. Biz bu algıyı elektroensefalografi kullanarak, yakalayarak beyinde ne olduğuna ilişkin beyinde doğrudan bir illüstrasyon oluşturabiliyoruz,” diyor tekniği geliştiren doktora sonrası araştırmacı Dan Nemrodov.

Daha  öncesinde fonksiyonel manyetik rezonans kullanarak beyindeki görüntüler alınabilmişti , fakat EEG , fMRI ‘ye pek çok pratik avantajı da bünyesinde barındırıyor.

EEG makinesi beyne bağlanan birkaç elektrot içeren portatif ve emara göre daha ucuz bir makine. Ayrıca temporal çözünürlüğü de daha yüksek olduğundan emara göre görüntüleri birkaç milisaniye içinde oluşturabiliyor.

EEG’nin bu gibi uygulamalarda uyumla ilgili bazı şüpheler olsa da , Nemrodov sonuçlardan oldukça emin.

Suç Bilimi Değişecek, Engelliler Kendilerini Daha Rahat İfade Edebilecekler

Akıl okuma sayesinde konuşma özürlü veya işaret dili kullanan kişiler için hayat değiştiren teknolojiler oluşturabilirler.  Ayrıca suç bilim açısından tanıkların olayı nasıl hatırladığı incelenebilir. Ayrıca kişilerin gördüğü ve ifadeleri karşılaştırılabilir, zanlının robot resmi karşılaştırılabilir. Bu sayede kriminal bilimler önemli ölçüde değişebilir.

Kaynak : Futurism

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Geri bildirim: Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu
  3. Geri bildirim: Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu | Din ve Teknoloji

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu