Pazartesi , Eylül 16 2019
Anasayfa / Deneysel / Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu

Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu

Belki Black Mirror dizisinin 4. Sezonu gibi gelebilir ama yeni  geliştirilen teknik sayesinde zihin okuma gerçekleştirilebiliyor. Toronto Üniversitesi’nden nöro bilimciler, elektroensefalografi (EEG) ile insan beyninde oluşan imajları yeniden yaratmak için bir yöntem geliştirdi. Test sübjeleri EEG makinesine bağlanarak, onlara yüz resimleri gösterildi. Sonrasında bu resim kişinin beynine bağlanan cihaz ve makine öğrenme teknikleri ile dijital olarak yeniden yaratıldı.

“Bir şey gördüğümüzde , beynimizi zihinsel bir algılama olur , esasında bu algının mental etkisinden kaynaklanır. Biz bu algıyı elektroensefalografi kullanarak, yakalayarak beyinde ne olduğuna ilişkin beyinde doğrudan bir illüstrasyon oluşturabiliyoruz,” diyor tekniği geliştiren doktora sonrası araştırmacı Dan Nemrodov.

Daha  öncesinde fonksiyonel manyetik rezonans kullanarak beyindeki görüntüler alınabilmişti , fakat EEG , fMRI ‘ye pek çok pratik avantajı da bünyesinde barındırıyor.

EEG makinesi beyne bağlanan birkaç elektrot içeren portatif ve emara göre daha ucuz bir makine. Ayrıca temporal çözünürlüğü de daha yüksek olduğundan emara göre görüntüleri birkaç milisaniye içinde oluşturabiliyor.

EEG’nin bu gibi uygulamalarda uyumla ilgili bazı şüpheler olsa da , Nemrodov sonuçlardan oldukça emin.

Suç Bilimi Değişecek, Engelliler Kendilerini Daha Rahat İfade Edebilecekler

Akıl okuma sayesinde konuşma özürlü veya işaret dili kullanan kişiler için hayat değiştiren teknolojiler oluşturabilirler.  Ayrıca suç bilim açısından tanıkların olayı nasıl hatırladığı incelenebilir. Ayrıca kişilerin gördüğü ve ifadeleri karşılaştırılabilir, zanlının robot resmi karşılaştırılabilir. Bu sayede kriminal bilimler önemli ölçüde değişebilir.

Kaynak : Futurism

Facebook Yorumları

Bu haber 2884 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim İnsanları Kalp Rejenerasyonunun Sırrını Çözdü

Texas Southwestern Üniversitesi’nden bilim insanları, kalp krizi sonrası kalp hücrelerinin yeniden onarılamamasının ardındaki gizemi çözdü. …

4 yorumlar

  1. Gelecek çok hızlı geliyor, bu gibi teknolojik gelişmeler beraberinde farklı amaçlar içinde kullanılabilir, tıpkı dinamit gibi!

    …Copyright (C) Gerçek Bilim kaynağını göstermeden paylaşmak ve yayınlamak yasaktır, http://www.gercekbilim.com/elektroensefalografi-ile-beyindeki-goruntuler-okundu/ .

  1. Pingback: Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu - Herşeyolog

  2. Pingback: Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu

  3. Pingback: Elektroensefalografi ile Beyindeki Görüntüler Okundu | Din ve Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.