Sorting by

×
ArkeolojiDoğa ve ÇevrePaleontolojiÜtopya

Dinozorları Yok Eden Asteroit Nerdeyse Memelilerin Neslini Tüketiyordu

dinozorlar

Dinozorların neslinin  66 milyon yıl önce tükenmesiyle , memelilerin dünyaya hakim olduğu düşünülür.  Bilim insanları tarafından yaygın görüş dünyaya çarpan bir asteroid sonucu dinozorların yok olduğu üzerinedir.  Fakat son yapılan araştırmada  dinozorlarla beraber pek çok memelinin de yok olduğunu gösteriyor.

Metatherian memeliler –keseli memeliler- dinozorlarla aynı zaman diliminde Kretase döneminde birlikte yaşadılar. Yeni çalışmada memeli evrimi ve kitlesel yok oluş konusunda uzman olan araştırmacılar az kalsın memelilerin de dünya üzerinden silineceğini saptadılar.

Kretas dönemi sonunda Meksika’ya 10 km çapında bir asteroid çarptı. Kuzey Amerika’da yaşayan metatherian memelilerinin üçte ikisi telef oldu. ABD’nin kuzeyinde Great Plains adlı bölgede bu memelilerin %90’ının fosilleri korunmuştur.

Kitlesel yok oluş sonrasında sadece çok sınırlı bir bölgede Güney Amerika ve Avustralya’da keseli memeliler korunmuştur. Fakat plasentalı memeliler bu yok oluşu iyi değerlendirdi ve dünya üzerinde nüfuslarını hızla artırdılar.

Ulusal Tarih ve New Mexico Bilim Müzesi’nden çalışmanın başyazarı Dr. Thomas Williamson “Eskiden hikaye belliydi. Dinozorlar yok oldu ve yeryüzünde memeli saltanatı başladı. Fakat yaptığımız çalışma gösteriyor ki keseli memelilerin telef olması plasentalı memelilerin şu andaki saltanatını kurmasını sağladı.é

Edinbugh Üniversitesi’nden Dr. Steve Brusatte şunları söyledi; “Asıl hikaye ve gerçek olan hikaye 100 milyon yıl sonra doğrulanmış oldu. Eğer asteroidin etkileri birkaç memeli türünü ıskalamasaydı biz şu anda olmazdık,” diyor.

Bu çalışma açık erişimli bir dergi olan ZooKeys’te yayınladı. Keseli memelileri Kretase dönemindeki evrimsel gelişimleri ve en güncel memeliler arasındaki farkı inceleyen bilim insanları için bu çalışma bir referans niteliğindedir ve fosil kayıtlarına göre benzeri görülmemiş detaylı aile ağacı desenleri sağlar.

Washington Üniversitesi’nden Dr. Gregory Wilson da bu çalışmada yer aldı.

Bu çalışma ABD Ulusal Bilim Vakfı ve AB komisyonu tarafından desteklendi.

Kaynak : 

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141217101314.htm

Araştırma Referansı : 

Thomas E. Williamson, Stephen L. Brusatte, Gregory P. Wilson. The origin and early evolution of metatherian mammals: the Cretaceous record. ZooKeys, 2014; 465: 1 DOI: 10.3897/zookeys.465.8178

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu