Sorting by

×
BilgisayarElektronikİlginç BilimMetalurjiTeknoloji Haber

Fuji 400 TB Veri Depolayabilen Kaset Üretmeyi Planlıyor

Fujifilm önümüzdeki 10 yılda, 400 terabayta kadar veri depolayabilecek yeni bir kaset teknolojisini duyurdu. Normalde kaset sürücüleri 12 terabayta kadar depolayabiliyor. The Blocks and Files sitesinin yaptığı habere göre,Fujifilm standart olarak kullanılan Baryum Ferritin(BaFe) kaplamanın yerine, Stronsiyum Ferrit(SrFe) kullanarak, yeni ve büyük kapasitelerde depolama yapılmasının önünün açıldığını belirtti.

BaFe kaplamalar nesilden nesile küçülerek daha büyük depolama kapasitelerine imkan tanısa da, kaset kapasitelerinde yine Moore Kanunu devreye giriyor. Kaset kapasiteleri de her 2,5 yılda bir iki katına çıkıyor.Kasetler LTO-(Linear Type Open)1 ile başladı ve LTO-8 ‘e kadar geldi . LTO-1 2012’de üretime girdiğinde kapasitesi 100 GB idi. LTO-6’da ilk kez SrFe kaplama kullanıldı ve 2,5 TB’a ulaştı. LTO-10 kaplamayla, 2022 itibariyle kapasite 48 TB’a ulaşacak.

2030’da 384 TB Depolama Alanına Ulaşılacak

2025’de 96 TB, 2027’de 196 TB ve 2030’da 384 TB’a ulaşılması planlanıyor.

Stronsiyum atomları, Baryum atomlarından daha küçük olduğundan, aynı büyüklükteki banta göre daha fazla bilgi depolanabiliyor.

Bu eski teknolojiye olan talep oldukça az olsa da, bu teknoloji dev verilerin depolandığı şirketler için halen çok kullanışlı. Ayrıca fotoğrafçılar ve videocular gibi büyük depolamaya ihtiyaç duyanlar için kaset sürücülere doğru bir dönüş var. Kasetlere veri kaydetmek harddisklerden çok daha uzun sürse de; kaset sürücüler hem daha ekonomik, hem de geleneksel sürücülerden kat be kat daha çok veri depolamaya imkan tanıyor.

400 TB ‘dan sonra yeni bir elemente geçilmesi gerekeceği de belirtiliyor.

Dünyada halen veri depolama kaseti üreten iki firma var. Biri Fujifilm , diğeri ise Sony.

Fujifilm’in yüksek kapasiteli bantları inç kareye 224 gigabit paketleyerek, 400 TB kapasiteye ulaşacak. Sony 2017’de IBM Research ile birlikte çalışarak inç kareye 201 Gbit depolayan bir prototip yaratı ve 330 TB’a ulaşılabileceğini iddia etti. İlk ünitelerin 2026 itibariyle uygun olacağı belirtiliyor.

1934 yılında kurulan ve  Fuji olarak da bilinen Fujifilm, film, biyoloji, optik cihazlar, fotokopi makineleri, kameralar ve lensleriyle bilinen öncü bir üreticidir.  

https://techxplore.com/news/2020-07-fuji-envisions-400tb-tape.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu