Sorting by

×
Deneyselİlginç BilimTıp ve Sağlık

Yaş İlerledikçe Daha Az Risk Almanın Nedeni Dopamin Azalması Olabilir

Beyindeki ‘’iyi hissetme’’ kimyasalının azalmasıyla yaş ilerledikçe daha az risk alındığı belirlendi. İngiltere’deki College London Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, ileri yetişkinlikten itibaren dopamin seviyesinin yılda yüzde 10’a kadar azaldığını ortaya koydu.      

Bugüne kadar aile ve ev kredisi gibi sorumluluklar nedeniyle kaybedecek çok şeyin  bulunmasının ve daha bilge hale gelinmesinin yaş ilerledikçe az risk alınmasının nedeni olduğu sanılıyordu. Ancak ilk kez bu araştırma, ileri yaştakilerin risk almaktan otomatik olarak çekindiğini gösterdi.

Bilim adamları ruh halinden kalp atışı hızına kadar vücuttaki pek çok şeyin  düzenlenmesi için sinyallerin gönderilmesini sağlayan dopaminin, ödüle götüren eylemlerin belirlenmesi amacıyla da beyne yardım ettiğini vurguladı.

Araştırmada, Büyük Beyin Deneyi kapsamında, katılımcılardan özel olarak tasarlanan akıllı telefon uygulamalarındaki bir oyunu oynamaları istendi.

Uygulamayı indiren 25 binden fazla kişi puan toplanan bir kumar oyunu oynadı.

Daha fazla puan toplamak için 18-24 yaşındakilerin 60-69 yaşındakilere kıyasla daha riskli girişimlerde bulunduğu görüldü. Ayrıca sürpriz biçimde, yaşlıların daha fazla ödül vadeden risklerden sadece ilgilerini çekmediği için kaçındığı da ortaya çıktı.

Sonuçları ‘’Current Biology’’ dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, bu bulguların olumsuz mesajın yaşlıları iknaya yardımcı olma nedenini ve gençlere büyük ödül vadeden daha iyimser yaklaşımın çekici geldiğini gösterdiğini vurguladı.

Kaynak :

http://www.dailymail.co.uk/health/article-4071106/Is-fewer-risks-older-Levels-feel-good-brain-chemical-diminish-years.html

Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Yaş İlerledikçe Daha Az Risk Almanın Nedeni Dopamin Azalması Olabilir - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu