Sorting by

×
BilgisayarKimya

Bilgisayar Modelleme İle İki Yeni Manyetik Materyal Bulundu

Artık her yerde mıknatıslara rastlasak da, yeni bir mıknatıs keşfetmek oldukça zor bir iş. Duke Üniversitesi’nden bilim insanları, bütün bilinen inorganik bileşiklerin sadece %5’inin biraz manyetik alan yayabileceğini düşünüyor. Bilim insanları yeni mıknatıslar aramak yerine, 236,115 potansiyel tasarım listesinden modelleme ile  2 yeni mıknatıs sentezlemeyi başardı.

Aslında daha öncesinde de laboratuarda mıknatıslar yapılmıştı. Fakat bunlar genellikle deneme yanılma gayreti ile bulunan bazı mıknatıslar. İşte buna yeni bir bakış açısı getirmek isteyen Duke Üniversitesi araştırmacılar doğal olarak bilgisayara yöneldiler. Heusler alaşımları sınıfında farklı moleküllerle farklı dizilimler yaparak bilgisayar modellemeyle denemeler yaptılar. Bu teknik sayesinde 3 farklı element, özel yöntemlerle diziliyor. Olası 55 element ve atom yapıları düşünüldüğünde, mıknatıs olabilecek potansiyel madde sayısı 236,115 çıkıyor.

Araştırmacılar modeli kullanarak farklı atom ve yapıların her biriyle nasıl reaksiyona gireceğini görmek istediler. İşte bu büyük liste önce 22 olasılığa , sonrasında 14 maddeye düşürüldü. Bir sonraki adımda araştırmacılar laboratuvar ortamında maddeleri yapmaya çalıştılar ki, bu çok zorlu bir mücadeleydi ama en kolayı seçtiler.

“Böyle bir maddeyi laboratuarda yaratacak olsak bu yıllar alabilirdi.Bu maddeleri stabil hale getirmek için özel koşullar ve engeller olacaktır. Fakat  200 binden 14’e düşürmek işi oldukça kolaylaştırıyor,”diyor Makine mühendisliği ve materyal bilimlerinden Prof. Stefano Curtarolo ile çalışan Oses. Araştırma geçenlerde Science Advances dergisinde yayınlandı.

Trinity Kolej’den Fizik Prof. Stefano Sanvito yıllar süren çalışmalardan sonra iki yeni manyetik materyal ürettiğinden,araştırmacılar ona güvenerek onla çalıştı.

İki Yeni Manyetik Materyal Üretildi

İlk olarak kobalt,mangan ve titanyum içeren bileşik  (Co2MnTi) endüstriyel uygulamalar için uygun bir aday.

İkinci olarak mangan,platin ve paladyum (Mn2PtPd) içeren bileşik kendi manyetik alanını üretmese de, elektronları manyetik alanlarla güçlü bir reaksiyon verebiliyor. Bu da harddiskler gibi araçlar için iyi bir aday olabileceğini gösteriyor. Tabi yine hangi alanlarda kullanılacağını tahmin etmek oldukça zor.

Araştırmacılar için mıknatısların gerçekten öncelikle keşfi önemli, sonrasında fonksiyonunu bulabilirler.

Belki de bu sayede eser elementlere olan bağlılık azaltılarak, daha ucuz ve iyi mıknatıslar yapılabilir. Mıknatıslar Emardan, elektrikli motorlara ve de kulaklıklara kadar her alanda kullanıldığından endüstri için büyük önem taşıyor.

Kaynak : http://newatlas.com/two-new-magnets/49024/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bilgisayar Modelleme İle İki Yeni Manyetik Materyal Bulundu - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu