Sorting by

×
BilgisayarElektronikHaberlerMekatronikTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Google’ın İlk %100 Sürücüsüz Arabası Yollarda Denenmeye Başladı -Video

google sürücüsüz araba

Google sonunda ilk sürücüsüz kendi kendine giden araba prototipini sundu. 2 yolcu taşıyabilen arabada direksiyon, aynalar, gaz veya fren yok çünkü araba tümüyle kendi kendine gidiyor.  Google’ın yıllardır geliştirdiği sürücüsüz araba sensörler,yazılım ve  özel bir bilgisayar yardımıyla araba kendi kendine gidiyor.

Google 2010’ dan beri Amerika’ da otomatik sürücüsüz arabalar üzerinde pek çok test yaptı. Daha önce Toyota, Lexus gibi arabalar üzerinde  video kameralar ve radar sensörlerinin detaylı bir haritalama sistemine bağlanmasıyla araç trafik kurallarına ve işleyişine uygun bir şekilde hareket edebiliyordu. Fakat şirket bu sefer kendi bünyesinde tümüyle yeni bir sürücüsüz araba modeli tasarladı . Oldukça sevimli gözüken bu araba sanki Japon çizgi filmlerinden çıkmış gibi.

Tümüyle güvenliğe odaklanan Google’ın sürücüsüz arabası;  araçları, nesneleri ve çevreyi 360 derece tarayarak iki futbol sahası bir alanda kör noktaları ortadan kaldırıyor .

Araçta bir direksiyon olmasa da güvenlik olarak iki motor bulunmakta. Bunlardan biri direksiyonu çevirirken, diğer aracın hareket ettiriyor. Fakat direksiyonu çeviren deaktive olsa bile diğer motor hemen devreye girerek aracın güvenliğini arttırıyor. Ayrıca araç köpüe benzer dış yapısı ve esnek ön camıyla yayalara çarpmalara karşı korumalı. Şimdilik test aşamasında olan araçta hız 40 km /s ile sınırlanarak potansiyel tehlikelerden korunulmuş.

Özellikle körler ,yaşlılar veya çocuklar gibi araç kullanması mümkün olmayan kullanıcılar için oldukça yararlı bir buluş. Google şimdilik yılda sadece 100 araç üretmeyi planlıyor. Kaliforniya’ da başlayacak pilot programdan öğrenilecek tecrübeler gelecekte sürücüsüz arabaların kullanılmasına dair bilgiler edinilmesini sağlayacak. Bu sayede daha güvenli arabalar üretilmiş olacak.

Kaynak : Gizmag

selfdrive-2

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu