BilgisayarElektronikMakalelerTeknoloji Haber

Giyilebilir Ekranlar İçin Ultra İnce ve Şeffaf Oksit Transistörleri Geliştirildi

Nesnelerin interneti alanında yaşanan son gelişmeler nedeniyle,  giyilebilir ve şeffaf ekranlara karşı giderek artan bir ihtiyaç var. Bu sayede arttırılmış gerçeklik ve deri gibi giyilebilir esnek ekranlara ilgi artsa da , bugüne kadar geliştirilen cihazlar halen şeffaflık ve düşük elektrik performansı gibi zorluklarla karşılaşıyorlar. İşte bu şeffaflık ve performansı geliştirmek için, inorganik tabanlı elektronikler denendi, fakat plastik substratların termal dengesizlikler(yüksek sıcaklık gerektiren prosesler) nedeniyle üretim problemleriyle karşılaşıldı.

KAIST’ten araştırmacıların yönettiği bir araştırma ekibi Prof. Keon Jae Lee ve Sang-Hee Ko bu probleme bir çözüm olarak, inorganik tabanlı lazer lift_off (ILLO) metodu kullanarak,  aktif matriks arkaplanı için incecik ve şeffaf oksit ince film transistörleri (TFT ) geliştirdi. Ekip daha önce de ILLO teknolojisi ile enerji elde etme ve esnek bellek yapılarını çalışmıştı.

Araştırma ekibi harcanabilir lazer reaktif substratın en üstünde yüksek performanslı oksit TFT dizini üretti. Lazer ışınlama sonrasında substratın arkasında ultra ince oksit TFT dizinleri ayrılarak , lazer –lazer reaktif tabakası arasındaki reaksiyon sonucu ultra ince plastiklere aktarıldı (4 μm). Sonunda, aktarılan ultraince devreli esnek ekran insan derisine tutturuldu.

Esneyen Şeffaf Transistörler

Aktarılan bu TFT’ler yüksek optik geçirgenlik(% 83) ve  40 cm^2 V^(-1) s^(-1) hareket kabiliyetine sahipler. Bir çok bükülme testini başarıyla geçtiler.

Prof. Lee diyor ki, “ ILLO proseslerini kullanarak , yüksek performanslı şeffaf esnek ekranların önündeki teknolojik engellerin üstesinden gelinerek, pahalı polimid substratlara oranla düşük maliyet sağlanabilir. Ayrıca yüksek kaliteli oksit yarı iletkenler kolayca deri benzeri veya esnek substratlara aktarılarak giyilebilir uygulama için esnek substrat yaratabilir.”

Kaynak : http://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-07/tkai-kdu072916.php

Referans :

  1. Han Eol Lee, Seungjun Kim, Jongbeom Ko, Hye-In Yeom, Chun-Won Byun, Seung Hyun Lee, Daniel J. Joe, Tae-Hong Im, Sang-Hee Ko Park, Keon Jae Lee. Skin-Like Oxide Thin-Film Transistors for Transparent Displays. Advanced Functional Materials, 2016; DOI:10.1002/adfm.201601296

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu