Pazartesi , Şubat 24 2020
Anasayfa / Teknoloji Haber / SAATİNİZİ MARS SAATİNE GÖRE AYARLAYIN

SAATİNİZİ MARS SAATİNE GÖRE AYARLAYIN

Mars’ ta saat dünyadakinden biraz farklı. Çünkü Mars saati, Dünya saatine göre ; 39 Dünya dakikası ve 35 Dünya saniyesi ilerde gidiyor. Bir Mars günü bir Dünya gününden daha uzun, aslında saatler, dakikalar ve saniyeler daha uzun. Fakat Curiosity’ nin saatine göre ayarlamak imkansız. Tabiki şimdilik !

 

Eğer Dünya saatini Mars zamanına ayarlarsanız, dakikada yaklaşık bir sn kaybederek zamanı ayarlayabilirsiniz. Bunu tanımlamak için bir hesap yaparsak, 1 Mars saniyesi =  1.0274912510416665 Dünya saniyesi olarak hesaplamalıyız.

Saatinizi Mars saatine göre ayarlamak, saniyeyi yeni tanımına göre yeniden programlamakla oluyor. Dijital bir kol saatiyle bunu basitçene yapabiliyorsunuz. Kourchians zamanlayıcı kodunu tekrardan yazarak her saniyeyi 1.0274912510416665 Dünya saniyesine ayarladı.

Başlangıçta hesaplamalar gerektiğini belirten Kourchians, 2 yıl sonra saatin yaklaşık 5 dakika geç kalacağını belirtiyor.

 

Kaynak: http://www.popsci.com/diy/article/2012-09/make-your-own-mars-watch-keep-time-mars-rovers

 

 

Facebook Yorumları

Bu haber 2775 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim İnsanları 3 Kanser Hastasının Bağışıklık Sistemini CRISPR ile Yeniden Düzenledi

ABD’den bilim insanları üç kanser hastasının immün sistemlerini, CRISPR genetik aracıyla düzenlemeyi başardı. Biyomedikal araştırmalar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.