Sorting by

×
ElektronikMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

LG Dünya’nın İlk Uzayabilen Yüksek Çözünürlüklü Ekranını Tanıttı

Son yıllarda katlanabilen veya bükülebilen ekranların çıkmasıyla elektronik dünyası yeni bir yola girdi. LG Display ise dünyanın ilk yüksek çözünürlüklü , uzayabilen ve bükülebilen ekranını tanıttı. Yeni ekranı kullanım halinde bükebilir veya uzatabilirsiniz.

12 inçlik yeni prototipte kontakt lenslerde kullanılan, mikro LEDleri ışık kaynağı olarak kullanan bir esnek substrat kullanılıyor. İnç başı 100 piksel çözünürlüğe ulaşabilen ekran normal monitör ve televizyonlara yakın bir çözünürlük ve tüm renk sunuyor.

Diğer esneyebilen elektroniklerde düz kablolar varken, bu ekranlarda S şeklinde kablolar bulunduğundan, ekran uzadığında ya da büzüldüğünde kablolar elektriği iletmeye devam ediyor. Bu yeni ekran ilk boyutunun % 20’sine kadar esneyebiliyor yani 5 cm daha uzuyor. Royole prototipinde esneyebilirlik % 130 olsa da daha küçük ve düşük çözünürlüklü bir ekran üretilmişti.

LG’nin daha önce de esneyebilen ve rulo halinde katlanabilen televizyonlarını görmüştük. Yeni esnek ekranlar ise arabalar, uçaklar ya da mobilyalar gibi kıvrımlı yüzeylere uygulanabilir.

LG’nin yeni uzayabilen ekranının halen geliştirilmesi gerekse de, yakın bir gelecekte piyasaya sürülecek gibi görünüyor.

Kaynak:  LG Display

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu