Sorting by

×
Alternatif EnerjiDeneyselMakalelerMühendislikNanoteknolojiTeknoloji HaberYeni İcatlar

Mantarla Yumuşatılan Ahşap Zeminlerden Elektrik Elde Edilebiliyor

Çok uluslu araştırmacılardan oluşan bir ekip, ahşabı bir çeşit mantarla yumuşatarak, zeminlerden elektrik üretmede kullanılabileceğini keşfetti. Science Advances dergisinde yayınlanan makalede, proses ve testin nasıl yapıldığı anlatılıyor.

Tüm dünya giderek temiz enerji kaynaklarına yöneliyor. Bu nedenle bilim insanları elektrik üretmek için yeni yollar arıyor. İşte bu yöntemlerden biri piezoelektrik cihazlar ile hareketten elektrik elde etmek. Yeni çalışmada, insanların etrafta yürürken, ne kadar çok enerji harcadığı düşünülerek bu enerjinin nasıl değerlendirilebileceği araştırıldı. Daha öncesinde ayakkabılardan veya ayaklardan enerji elde edebilen piezoelektrik sistemler tasarlanmıştı. Bu yeni çalışmada ise piezoelektrikler ilave edilen zeminlerden elektrik üretme olasılığı araştırıldı.

Evlerde kullanılan ahşap zeminler normalde enerji eldesi için kullanılmıyor. Ahşap zeminlerden enerji eldesi için balsa ağacı parçalarının bozunmasını hızlandıracak bir tür beyaz küf mantarı kullanıldı. Bu sayede odun süngerimsi bir hale geldi. Böylece bu ahşap zemine bastığınızda, onun alçaldığını hissedebiliyorsunuz. Ayrıca basınç kalktığında, ahşap aynı sünger gibi eski haline geliyor.

Araştırmacılar bu fikirlerini test etmek için mantarla işlem gören ahşap döşemeye, piezoelektrik cihaz ilave ederek devreyi led lambaya bağladı. Sonra bu ahşap döşemeyi insanları yürüyebileceği bir yere koydu. İnsanlar ahşaba her bastığında ışık yandı. Araştırmacılar üretilen elektriğin 0.85 volt olduğunu fakat sistemin kolaylıkla büyütülerek, belli başlı cihazlara güç verebilecek hale getirilebileceğini belirtiyor. Araştırmacılar bu plakalardan 30 tanesinin LCD ekranlara güç verebilecek kadar enerji üreteceğini belirtiyor. Belki de bu sayede evimizdeki ahşap döşemelerden elektrik üretilerek, elektrik giderinin bir kısmı karşılanabilir.

Araştırma Referansı:

Jianguo Sun et al. Enhanced mechanical energy conversion with selectively decayed wood, Science Advances (2021). DOI: 10.1126/sciadv.abd9138

Kaynak
Techxplore
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Mantarla Yumuşatılan Ahşap Zeminlerden Elektrik Elde Edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu