Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilim

Apple CarPlay İle iOS’u Arabalara Entegre Edecek

volvo_carplay

Apple CarPlay adını verdiği araba içi iOS yazılımlı bilgisayar sistemini pazartesi günü tanıttı. Volvo Concept ES  için özel olarak bir prototip hazırlayan Apple , aynı iPhone menüsüne benzeyen bir kontrol ünitesini arabaya entegre etmiş durumda. Bu sayede Siri, Spotify gibi pek çok iOS uygulamasını aracınızda kullanabilir, arama yapabilir ya da mesajlarınızı dinleyebilirsiniz.

Uygulamalar aracın konsoluna göre tasarlansa da halen çok daha farklı değil. Arayüz Apple tarafından nerdeyse tümüyle ses kontrolüne bağlanmış bu da aracı sanki bir kara şimşek(Knight rider) havasına bürüyor. Buradaki asıl amaç tabi ki sürücünün dikkatinin dağılmasını engellemek için sesle kontrol oldukça kullanışlı. Zaten iPhone’ daki gibi Siri komutları kolayca algılıyor ama tabi ki Siri’yi Türkçe kullanmak lazım , sonra İngilizceyle aksanı tutturacağız diye uğraşırız.

Fakat arabaya entegre edilen bu iOS menüsü o kadar kullanışlı ve muhteşem gözüküyor ki, arabanızdan çıkmak istemeyebilirsiniz. Yine de şimdilik cep telefonunuz ya da tabletiniz kadar akıcı ve hızlı bir menü değil. CarPlay’i bu yıl  Volvo, Honda, Hyundai, Mercedes-Benz, Ferrari ve Jaguar ‘ın bazı modelleri destekleyecek.

Videoda menünün ilk çalışan prototipini görüyorsunuz.

Kaynak : http://www.theverge.com/2014/3/5/5473274/apple-carplay-demonstration-video-in-volvo

Ferrari’de kullanılan menü

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu