Alternatif EnerjiElektronikNanoteknolojiTeknoloji Haber

20 saniyede Dolan Karbon Nanotüp Ultra Kondansatörler Seri Üretime Giriyor

Fransız Nawa firmasının geliştirdiği karbon nanotüp ultra kondansatörler otomotivden , havacılığa kadar pek çok alanda lityum pillere alternatif oluşturabilir. Bu süper kompakt kondansatörler anında şarj olabiliyor. Nawa firması artık seri üretime geçmeye hazır. 20 saniyede tam şarj olarak, hızlı bir şekilde yüksek güç verebildiğinden gerçekten eşsizler.

Lityum pillerin çeyreği hacminde enerji yoğunluğuna sahip olsalar da, ultrakondansatörler karbon nanotüp yapıları sayesinde 5 kat daha fazla enerji depolayabiliyorlar. Uzun  süreli depolama içinse çok kullanışlı değiller, çünkü her gün enerjilerinin % 10 ila %20’sini kaybediyorlar. Diğer taraftan 1 milyon kezden fazla şarj olabiliyorlar ve sıcaklık ve çevre koşullarına çok dayanıklılar. Uzay,deniz altı, yüksek sıcaklıkla delme gibi konularda çok dayanıklılar.

Şirket 12 ay içinde seri üretime geçeceğini duyurdu.  9 milyon avro yatırım alan şirket Fransa ,Aix-en-Provence’de üretime geçecek. Ayda 100,000 hücre üretecek kapasitesi olduğu belirtiliyor. Firma, küresel ultrakondansatör pazarının 560 milyon dolar olduğunu ve önümüzde 5 yıl için % 400-600 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Nawa ilk üretim alanı ultra kondansatör kullanan el aletleri ve depolarda kullanılan otomatik araçlar olacak. Bu cihazların düşük şarj süresine sahip olması ve onlarca yıl kullanımda güç veya enerji kaybı olmadan çalışması amaçlanıyor. Ayrıca nesnelerin interneti (IoT) uygulamalarında da kullanılabileceği belirtiliyor.

Ultra kondansatörlerin özellikle  gelecekte ulaşımda kullanılması planlanıyor. Süper kondansatörlü otobüsler şimdiden yollarda olsa da, bu küçük ultra kondansatörler ile lityum piller birlikte, enteresan hibrit enerji depolama sistemleri üretilmesine yol açabilir. Böylece hem uzun süreli hem de kısa mesafelerde daha fazla güç üreten araçlar yapılabilir. Ayrıca ultra kondansatörler rejeneratif frenlerden çok daha fazla güç depolayarak , gerektiğinde güç ve hız sağlayabilir.

Videoda ultra kondansatör teknolojisini görebilirsiniz.

Kaynak: Nawa Technologies

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.