BilgisayarElektronikTeknoloji HaberYapay ZekaYeni İcatlar

İç Sesinizi Sözcüklere Döken Nöral Arayüz AlterEgo

AlterEgo, vücuda müdahale olmadan kolaylıkla dışarıda giyilebilen bir nöral arayüz yöneticisidir. Bu cihaz sayesinde makinelerle, yapay zeka asistanlarıyla, servislerle ve diğer insanlarla ağzınızı bile açmadan kemik iletimi ya da diğer bir deyişle nöromusküler olarak sesinizi iletebilirsiniz. Kemik iletimi adı verilen teknikle kapalı bir arayüz oluşturarak, kullanıcının duyusal algısını bozmadan kontrol imkanı veriyor. İnsan-bilgisayar etkileşimi sayesinde, tümüyle kişiye özgü bir içsesle kontrol tecrübesi yaşanıyor. Cihaz resmen aklınızı okuyor , basit hesaplamalar ve bilgileri size aktarabiliyor ve komutları işliyor.

Bu projenin başlıca amacı ALS(Hawking’in hastalığı) ve MS hastalığı gibi konuşma bozukluğu yaşayan bireylerin kolayca iletişim kurmasını sağlamak. Bunun da ötesinde sistemin insanlar ve bilgisayarlar arasında akıcı ve hızlı bir şekilde bağlantı kurma potansiyeli var. Böylece gün geçtikçe hayatımıza yerini alan YZ ve internet ağlarını bilişsel ve arttırılmış gerçeklik öğeleriyle doldurabilirsiniz.

Bu giyilebilir sistem, iç konuşma artikülatörleriyle ile nörolojik ve hareketsel olarak aktive olarak nöral sinyalleri yakalıyor. Böylece kullanıcı bilgisayarlara veya diğer kişilere görülebilir bir hareket olmadan, gizlice bilgi aktarabiliyor. Böylece kişinin mahremiyeti bozulmadan, kolayca düşüncelerini karşısındakine ya da sistemlere aktarabiliyor.

Örneğin kullanıcı bu sayede kanal menüleri arasında dolaşabiliyor, kanal seçerek istediği yayını izleyebiliyor. Ya da markete gittiğinde ürünlerin fiyatını sisteme söyleyerek toplam bakiyeyi öğrenebiliyor. Bu prototip halen geliştiriliyor ve şimdilik 250-300 olan kelime dağarcığı arttırılmaya çalışılıyor. Sistemin ortalama kelime doğruluğu % 92 olarak gerçekleşti.

Kaynak: https://www.media.mit.edu/publications/alterego-IUI/

Araştırma Referansı.

AlterEgo: A Personalized Wearable Silent Speech Interface

A. Kapur, S. Kapur, and P. Maes, “AlterEgo: A Personalized Wearable Silent Speech Interface.” 23rd International Conference on Intelligent User Interfaces (IUI 2018), pp 43-53, March 5, 2018.Academic Paper, March 2018in Fluid Interfaces#human-machine interaction#wearable computing

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: İç Sesinizi Sözcüklere Döken Nöral Arayüz AlterEgo - Vonelon.com
  2. Bu iç ses taksit taksimi geliyor? Desene ben bunu taksam cihaz anında kafayı yer? Hadi oradan magazin iler sizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu