Sorting by

×
Alternatif EnerjiBiyolojiDeneyselMakaleler

Yenilenebilir Enerji Kaynağı Olarak Nemden Elektrik Üreten Sporlar

Dr. Özgür Şahin doğadaki en büyük enerji kaynağının suyun buharlaşması olduğunu düşünüyor. İşte bu uçsuz bucaksın kaynağı kullanmak için, Dr. Şahin ve meslektaşları kauçuk tabakaları bakteri sporlarıyla kaplayarak nemden elektrik enerjisi üretebilecek bir elektrik jeneratörü ürettiler.

2012’de Royal Society Interface dergisinde basılan yayında Dr. Şahin, Dr. Mahadevan, ve  Dr. Adam Driks bir toprak bakterisi olan Bacillus subtilis ‘in kuruduğunda büzüşen, hareketsiz bir spora dönüştüğünü gösterdi. Fakat bu sporlar tekrar suyu emdiklerinde anında eski şekillerine geri dönüyorlar. İşte bu enteresan kabiliyeti  enerji üretmek için kullanabileceklerini düşündüler. Bunun için Dr. Şahin, esnek bir silikon tabakayı sporla kaplayarak atomik kuvvet mikroskopunda incelemeden öncesinde silikonun bükülüp düzleştiğini görünce şaşırdı. Sporlar o kadar hassas ki, nefesteki nemden etkileniyor.

“ İşte o an bunun inanılmaz güçlü olduğunu anladım,” diyor Şahin.

Hakikaten de Özgür Şahin’in keşfettiği bu spor kaplı tabaka çok güçlü. O kadar güçlü ki, kuru güneşli bir havadan, nemli sisli bir havaya geçişte insan kaslarının 1000 katı güç üretebiliyor. Ayrıca bu sporlu malzeme günümüzdeki aktüatörlere göre 10 kat güçlü. Şahin’in yaptığı hesaplamalara göre 450 gram kuru spor nem aldığında bir arabayı 1 metre yükseğe kaldırabilecek kuvvet üretebiliyor.

Şahin silikon, kauçuk, plastik ve yapışkan bant gibi malzemeleri test ettikten sonra kauçuğun spor kaplı aktüatör için en uygun madde olduğunu tespit etti. Lego Teknik parçaları kullanarak, minyatür bir fan ve mıknatıs yardımıyla, spor kaplı kauçuk nem enerjili jeneratöre çevrildi.

nemden elektrik üreten sporlar

Prototip çok fazla enerji üretmemesine rağmen, Şahin; genetik mühendisliği ile değiştirilmiş sporlar yardımıyla daha mukavemetli ve elastik sporlar geliştirilebilir. Aslında Driks’in önceden geliştirdiği bazı mutant suşlarda normale göre iki kat enerji depolanabileceği gösterildi. Araştırmacılar nemle çalışan elektrik jeneratörleri sayesinde  bir gün limanlardan, göletlerden enerji üretmek için bu teknolojinin kullanılabileceğini düşünüyorlar.

 

“ Güneş ve rüzgar enerjisi sürekli çarpıcı biçimde dalgalandığından, güneş olmadığında ya da rüzgar esmediğinde uzun süreli idare edecek bir enerji kaynağı yok. Fakat nemde gece ve gündüz olan değişimler sayesinde nemden elektrik enerjisi üretilebilir ve böylece yenilebilir bir enerji kaynağı doğar,” diyor Wyss Enstitüsü Kurucu Direktörü Dr. Don Ingber

Ekipte yer alan Kolombiya Üniversitesi’nden doktora öncesi öğrenci Xi Chen’in araştırması daha önce Nature Nanotechnologyde yayınlanmıştı. Yukardaki video Xi Chen’in çalışmasını gösteriyor.

Bakalım gelecekte nemden elektrik üreten jeneratörler görebilecek miyiz?

Bu çalışmasından dolayı Dr. Özgür Şahin’i tebrik ederiz. 

Gerçek bilim’ de geçen sene MIT’den bilim insanlarının yaptığı polimer filmden nem yardımıyla elektrik üreten benzer bir  yayın yapılmıştı.   http://www.gercekbilim.com/su-buharindan-elektrik-ureten-polimer-film-yapildi/

Kaynaklar : http://wyss.harvard.edu/viewpressrelease/137/getting-a-charge-from-changes-in-humidity

Araştırma Referansı :

  1. Xi Chen, L. Mahadevan, Adam Driks, Ozgur Sahin. Bacillus spores as building blocks for stimuli-responsive materials and nanogeneratorsNature Nanotechnology, 2014; DOI: 10.1038/nnano.2013.290
bakteri sporları
Bakteri sporları-Gerçek Bilim
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Nemden Elektrik Üreten Sporlar | Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu