Sorting by

×
İklim DeğişimiMakaleler

Son Yıllarda Görülen Aşırı Yağışlar Global Isınmayla İlişkilendirildi

Adelaide Üniversitesi’ den (Avustralya) bilim insanları dünya çapında yağış miktarlarını toplayarak, son zamanlarda yaşanan aşırı yağışların global ısınmayla alakalı olduğunu gözlemledi. Dünya’ da 8000’ den fazla hava durumu istasyonundan alınan veriler ışığında son zamanlarda yaşanan aşırı yağış olaylarının artması global ısınmaya bağlanıyor.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Seth Westra konu hakkında ; “ Aşırı yağış olayları genel itibariyle olarak Dünya’ nın her yerinde artmış durumda. Sonuçlar incelediğinde, global atmosfer sıcaklığının her bir derece artışına karşılık, aşırı yağışlarda %  7 artış gözleniyor. Eğer ortalama sıcaklık artışının 3 ila 5 derece olabileceği varsayarsak, 21. Yüzyılın sonuna doğru yağışlar önemli derecede artacaktır.”

Adelaide Üniversitesi Çevre İnşaat ve Maden Mühendisliği’ nde kıdemli öğretmen Dr. Westra 1900 ile 2009 yılı arasındaki periyodu inceleyerek, yağışlarda artış olduğunu gözlemlemiş.

“Eğer aşırı yağış olayları bu sıklıkla devam ederse, dünyada pek çok yerde daha fazla sel, taşkın ve heyelan gözlenecektir,” diyor Dr. Westra

En yüksek yağış artışı genelde tropikal ülkelerde gözlemleniyor. Bu tropikal ülkelerin çoğu fakir ve bu  nedenle sel olaylarına karşın korunmasız olabiliyorlar. Bu da aşırı yağış ve beraberinde gelen sel riskini artıyor. Türkiye’ de de son yıllarda  sel olayları artmıştır. 2009 yılında  Basın Ekspres yolunda  yaşanan faciayı hiç birimiz unutmadık sanırım.

 

Bu araştırma Journal of Climate’ de  (İklim Bilimi Araştırma Dergisi ) yayınlandı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130201100036.htm

Araştırma Referansı:

Seth Westra, Lisa V. Alexander, Francis W. Zwiers. Global increasing trends in annual maximum daily precipitationJournal of Climate, 2012; : 121214093302009 DOI: 10.1175/JCLI-D-12-00502.1

Ankara Sel 

 

İngiltere Sel 

http://youtu.be/D8UqAzToJlI

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu