Sorting by

×
Doğa ve Çevreİlginç BilimMakaleler

İnsanlar ve Hayvanlar Dünyayı Çok Farklı Görüyor

Duke Üniversitesi’nden bilim insanlarını yaptığı bir araştırmaya göre insan gözü diğer hayvanlardan çok daha net ve detaylı görüyor. Örneğin kediler karanlıkta görebilir, bazı örümcekler 12 gözü sayesinde arkasını da görebilir.

“Hayvanlar krallığında çoğu tür dünyayı bizim gördüğümüzden daha detaylı görmüyor, “ diyor ekolog Eleanor Caves

Bir hayvanın nasıl gördüğünü anlamak için araştırmacılar, hayvanların göz anatomisine baktı ve farklı hayvanların görüş netliğini anlamak için davranış testleri yaptı.

Derece başına çevrim (cycles per degree) adını verdikleri bir yöntemle görüş netliğini belirlediler. Sonrasında bir yazılım kullanarak, hayvanlara farklı resimler gösteren bir yazılımla nasıl ayrım yaptıklarını araştırdı.

Ekip şempanzeler ve diğer primatların bizle nerdeyse aynı keskinlikte gördüğünü keşfetti.

Enteresan bir şekilde çoğu hayvan bizden iyi bir görüşe sahip değil, fakat bazı avcı kuşlar insan gözünden 2 kat daha net görebiliyor.

Avustralya şahini metrelerce yüksekten 140 derece başına çevrimle küçük keseli sıçanları görebiliyor.

Fakat çoğu balık ve kuş 30 derece başına çevrimle ve filler 10 derece başına çevrimle anca görebiliyor. 10 derece başına çevrim insanlar için yasal olarak kör demek. Çoğu hayvan ve böcek ise bunu bile altında görüşe sahip.

Örneğin, temizleyici karidesler parlak renklere ve antenler sahipler ve onlara temizlenmek için gelen balığı göremiyorlar ama onları temizlerken nasıl fayda sağlayabiliyorlar ?

“Bu karidesler daha kendi renklerini göremezken, 2 cm’den ötesini belki bu farklı renkler ve anten sallama davranışları müşterilerine bazı sinyaller veriyor . Normalde kelebek de kendi desenlerini görmezler, fakat kuşlar görebilirler,” diyor .

Tabi bu yazılım bu hayvanların görmediğini kanıtlamaz. Örneğin şahin bu yazılımla bizim açımızdan baksa bulanık görüyoruz sanabilir, fakat biz bulanık görmüyoruz. Bu yazılım sadece hangi görsel bilginin aktığını gösteriyor.

Bu araştırma sadece göz ile ilgili, beynin bu bilgiyi nasıl işlediği bilinmiyor. Çok daha farklı görüşler elde ediliyor olabilir.

Her şeye rağmen araştırma hayvanlar krallığının dünyayı nasıl gördüğüne büyüleyici bir bakış açısı yöneltiyor.

Araştırma Trends in Ecology and Evolution dergisinde yayınlandı.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/researchers-have-ranked-animals-on-how-sharp-they-can-see-and-you-might-be-surprised-at-the-results

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: İnsanlar ve Hayvanlar Dünyayı Çok Farklı Görüyor
  2. Geri bildirim: İnsanlar ve Hayvanlar Dünyayı Çok Farklı Görüyor – Ardanın Bilim Kalemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu