Sorting by

×
MakalelerPsikoloji

Çocuklar Zeka Testinde Üniversite Öğrencilerinden Daha Zeki Çıktı

çocuklar daha zeki

Yapılan yeni bir bilimsel araştırmaya göre okul öncesi çocuklar esnek ve daha az ön yargılı olduklarından, sıra dışı testlerde üniversite öğrencilerinden daha zeki olabiliyor. Berkeley ve Edinburgh Üniversitesi’nin ortak yürüttüğü araştırmaya göre, okul öncesi çocuklara, ne kadar sıra dışı oyuncaklar ve icatlar gösterilirse yetişkinlerden daha az önyargıya sahip olduğundan sebep sonuç ilişkisini kullanarak daha başarılı olabiliyorlar.

Araştırmaya göre çocukluktan doğal olarak gelen öğrenme ve olasılıksal sebep ilişki kabiliyetleri sayesinde çocuklar teknoloji ve inovasyonlardan fayda sağlabiliyor. Çocuklar öyle ki, daha ayakkabılarını bağlamayı öğrenmeden akıllı telefonları ustalıkla kontrol edebiliyorlar.

“ Bu konuda yapılan birinci çalışma özelliği taşıyan bu çalışma sayesinde çocuklar soyut sebep-sonuç ilişkilerini yetişkinlere göre nasıl öğrendiklerini kıyaslamış olduk,” diyor Berkeley Üniversitesi’nden araştırma yazarı gelişimsel psikolog Alison Gopnik. Blickets adı verilen bir oyun kullanarak 106 okul öncesi (4-5 yaş) ve 170 üniversitesi öğrencisi bu sıra dışı çözüme sahip bulmacayı çözmeye çalıştı. Bu oyunda kilden yapılma küpler, piramitler, silindirler vb. gibi şekiller tek tek veya farklı kombinasyonlarla bu kutuya konulursa kutunun ışığını yakabiliyor. Makineyi çalıştıran şekillere blickets deniyor. İşte bu testte sıradışı kombinasyonlar ve kurallar ortaya çıktığında çocuklar kuralları hemen kaparken, yetişkinler tek tek şekilleri denemeye odaklandığından kuralı çözemediler. Hatta kuralın değiştiğine ilişkin ipuçlarını gördüklerinde bile halen tek tek denemeye devam ettiler. Aslında iki üç şekli birlikte koymaları gerekiyordu.

“ Bu makine sıradışı bir şekilde çalışıyor ve şekilleri birlikte koymanız gerekiyor fakat çocuklar bunu hemen kaptı. Fakat en parlak ve zeki öğrenciler de dahil her zaman belirli ve genel bir kuralı izledi. Biz onlara bu sistemin farklı çalıştığını belirtsek bile yanıldılar,” diyor Gopnik.

Sonuç olarak çocukların sıra dışı olasılıkları denemekle eğlendikleri görüldü. Böylece okul öncesi ve anaokulu öğrencileri için Bayesian mantığı adı verilen hipotez doğrulanmış oldu. Bu hipotez muhtemel getirisi olan olasılıkların istatiksel modeli hesaplamaya dayanıyor.

Çocuklar dünyayı keşfetmemizde daha esnek ve hevesli davranıyor. Anlaşılan halen çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140306191530.htm

Araştırma Referansı :

  1. Christopher G. Lucas, Sophie Bridgers, Thomas L. Griffiths, Alison Gopnik. When children are better (or at least more open-minded) learners than adults: Developmental differences in learning the forms of causal relationships.Cognition, 2014; 131 (2): 284 DOI: 10.1016/j.cognition.2013.12.010

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: IQ Nasıl Arttırılır ? 10 Bilimsel Tavsiye

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu