Sorting by

×
Fizikİlginç BilimMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

Teorik Olarak Samanyolu Galaktik Bir Taşıma Sistemi Olabilir Mi?

solucan deliği

Son yıllarda yapılan araştırmalardan elde edilen kanıtlar ve teoriler galaksimizin büyük bir solucan deliği olabileceğini öngörüyor ve eğer bu doğruysa galaksimiz ‘stabil ve seyredilebilir‘ olmalıdır. Yani aynı Interstellar (Yıldızlararası) filmindeki gibi solucan deliğinden geçilerek galaksiler arası yolculuk yapılabilir. Bu çalışma, Hintli, İtalyan ve Kuzey Amerikalı araştırmacıların işbirliğiyle oluştu ve bilim insanlarını kara madde konusunda biraz daha düşünme çağrısında bulunuyor.

Trieste Uluslararası İleri Çalışmalar Okulu’nda (SISSA) astrofizikçi ve kara madde uzmanı olan ve araştırmanın baş yazarı Paolo Salucci;  ” Evreni açıklayabilmek için Samanyolu’ndaki kara madde haritasıyla son Büyük Patlama – Big Bang modelini birlikte değerlendirip resme uzaktan baktığımızda ve uzay-zaman tüneli hipotezini de göz önüne aldığımızda; galaksimizin bu tünellerden bir tane içerebileceğini görüyoruz hatta bu tünel galaksinin boyutlarında bile olabilir. Bu tünel boyunca yolculuk bile etmemiz mümkün, çünkü çalışmamıza göre bu tünel sayesinde  aynı Interstellar filmindeki gibi yolculuk edilebilir,” diyor.

Çalışma sırasında uzay-zaman tünelleri (solucan deliği veya Einstein-Penrose köprüsü de denir) üzerinde filmden çok daha önce yapılan hesaplamalarla, kara madde çalışmaları için çok önemli olan eşitlikleri çözülmeye çalışıldı.  Çalışmada galaksimizin tamamen bir kara delik olduğu iddia edilmiyor elbette, ancak teori ve modellere göre bu hipotezin mümkün olduğu söyleniyor. Burada şu soru akıllara geliyor. Acaba deneysel olarak bunu test etmek mümkün mü? Prensipte, iki galaksiyi karşılaştırarak test edilebilir – örneğin bizim galaksimizin ve ona çok yakın olan Macellanik Bulutsular  gibi- ancak şu an aktüel bir karşılaştırma yapmaktan çok uzaktayız.

Sonuçlara ulaşabilmek için astrofizikçiler yüksek düzeyde detaylı kara madde dağılımı haritasıyla (Harita 2013 yılında tamamlandı) genel görelilik(rölativite) eşitliklerini değerlendirdiler. Bilim-kurgudan sıyrılmış olarak bu araştırma bilim insanları tarafından da kara madde üzerinde çok daha kompleks bir yansıma yaratması açısından oldukça  ilgi çekici olarak görülüyor.

Aynı zamanda bu çalışma, bugüne kadar var olan söz konusu parçacıkların varlığı ile ilgili ispat çalışmalarının dışında ( nötralino, CERN deneyinde olduğu gibi) alternatif teorilerden birisi olarak kendisine bir yer ediniyor ve bu teorilerin de mümkün olduğunu gösteriyor. Kara madde ’nin başka bir boyut olabileceği, hatta belki bir galaktik ulaşım sistemi olabileceği artık daha ciddiye alınmaya başladı.

Ayrıca solucan deliği simülasyonunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz

Bu çalışma Annals of Physics’te yayınlanmıştır.

SISSA’nın bu çalışmayla ilgili basın duyurusuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.sissa.it/sites/default/files/images/documents/form_e_documenti_linkati/2015_01_21_Salucci_wormhole/Dentro%20al%20grande%20wormhole-eng.pdf

 Düzenleme : Oğuz Sezgin

Kaynak :

http://www.sissa.it/news/inside-big-wormhole

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/01/150121083648.htm

Araştırma Referansı :

FarookRahaman, P. Salucci, P.K.F. Kuhfittig, Saibal Ray, MosiurRahaman. Possibleexistence of wormholes in thecentralregions of halos. Annals of Physics, 2014; 350: 561 DOI: 10.1016/j.aop.2014.08.003

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu