MakalelerMimarlıkTeknoloji Haber

Partiye Giderken Attığınız Tweetler Şehir Planlamasını Geliştirmede Faydalı Olabilir

twitter şehir planlama

Milyonlarca Twitter kullanıcısı  nerede olduklarını, ne yaptıklarını durmadan paylaşıyorlar. Bu bilgi sayesinde, iki İspanyol bilgisayar uzmanı, şehir planlaması ve arazi kullanımını geliştirmek için geolokasyon (konum bilgisi belirtme özelliği) içerikli tweet gönderilerini kullanmayı önerdi. Manhattan, Madrid ve Londra’da bunu çoktan  uyguladılar ve bu büyük şehirlerdeki örneğin gece hayatının yoğun olduğu bölgeleri tesbit edebildiler.

Her gün dünya çapında milyonlarca kentli, mobil uygulamaları ve sosyal ağları kullanarak kitlesel düzeyde konum bilgilerinin bulunduğu içerikleri oluşturuyorlar, özellikle de Twitter’da. Böylece bu paylaşımlarla, ağ, insanlar ve çevreleri arasındaki etkileşim aracı haline geliyor ve şehir hayatını planlamada öneriler sunabiliyor. Şehircilikte atlanan bir  mesele  gürültü ve kirlilik  gibi sorunlarla birlikte gece vakti arazi kullanımıdır.  Bu sorunlar  sosyal ağlardaki geolokasyon kullanımı vasıtayla iyileştirilebilir.

Şehir planlama ve arazi kullanımını geliştirmek için geolokasyon içerikli tweetlerin kullanılmasını öneren bilgisayar bilimi araştırmacıları  iki kardeş, Telefonica Research ‘de görevli Enrique ve Amerika, Maryland Üniversitesi’nden Vanessa Frías-Martínez’in düşünceleri en azından bu yönde.  Araştırmalarının sonuçları ‘Engineering Applications of Artificial Intelligence’ da yayınlandı.

Enrique Frías-Martínez’in açıkladığına göre “Belli saatte nerede olduklarının ve ne yaptıklarının bilgilerini veren çok büyük sayıda insan tarafından  yapılan bir faaliyet olduğundan konum bilgisi içerikli tweetler planlama için çok yararlı bir bilgi kaynağı olabiliyor.”

Araştırmacı,  akıllı telefon kullanımının artışı sayesinde, Twitter ve Facebook gibi sosyal ağların her daim bilgi erişmini ve  üretimini  mümkün kıldığını, belirtiyor.

Konum Bildirme Etiketi

Bu ağlar, yapılan etkinliğin konum bilgisiyle beraber etiketler de oluşturuyor, diye ekliyor. “Örneğin, Twitter, eğer kullanıcı isterse,  kullanıcının gönderilerinde enlem-boylam bilgisini veriyor. Kullanılabilen uygulamalar arasında, bu ağın şehir planlamasına fayda sağlaması için, özellikle de  arazi kullanımı tanımlamaları için çok uygun olabileceğini gördük.”

Twitter kullanarak, “kentsel arazi kullanımı hakkında bilgiyi daha etkili bir şekilde ve anketlerle ulaşabileceğinizden çok daha fazla sayıda insana ulaşarak elde edebilirsiniz. Üstelik, planlama sürecinde bugüne kadar geleneksel olarak kullanılan bu tip bir başvuru yöntemi çok maliyetlidir ve cevapların özenli ve net olarak  verilmemesi sebebiyle sorunlara neden olabilir,” diyor Enrique Frías-Martínez.

Bu yeni teknik “coğrafî bölgeleri Twitter etkinliklerinin olduğu bölgelerdeki benzer paternlerle gruplayarak otomatik olarak kentsel alanlardaki arazi kullanımlarını belirliyor,” diyor  araştırmacı.

Tweetlerdeki toplu etkinlikleri kullanarak, Frías-Martínez kardeşler Manhattan, Madrid ve Londra’daki arazi kullanımlarını araştırdı. İlk iki şehirde dört kullanım belirlediler: yerleşim alanı, iş alanı, günlük aktivitelere ayrılan alan (genelde parklar ve turistik yerler) ve gece hayatının olduğu alanlar. Londra’da da endüstriyel arazi kullanımlarını saptadılar. Bu sonuçlar açık veri kaynaklarıyla onaylanmıştır.

Gece Hayatı

“Bu araştırmanın en ilginç katkılarından biri gece hayatının olduğu bölgeleri belirlemek oldu, çünkü bu tip bir arazi kullanımı oluşturduğu gürültü, güvenlik sorunlarına ve temizlik gereksinimine rağmen genelde şehir planlama içinde yer almaz. Bu yüzden de bu bilgi çok anlamlı.”

Bu verilere göre, araştırma,  Madrid’te geceleyin tweet gönderilerindeki hareketliliğin hafta sonlarında, Manhattan’daysa hafta içleri yoğunlaştığını belirledi.  Ancak, Londra günlük boş zaman aktivitelerinin yapıldığı bölgelerdeki tweet gönderimleriyle ayrılıyor.

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Vanessa Frias-Martinez, Enrique Frias-Martinez. Spectral clustering for sensing urban land use using Twitter activity. Engineering Applications of Artificial Intelligence, 2014; 35: 237 DOI: 10.1016/j.engappai.2014.06.019
Daha Fazla Göster

İpek Bakır

'81 Ankara doğumluyum. Peyzaj Mimarlığı ve İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Mimarlık, sanat, dil üzerine ve kendime yakın bulduğum başka alanlarda da Gercekbilim okuyucuları için çeviriler yapacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu