Sorting by

×
DeneyselMekatronikTeknoloji Haber

İPTE YÜRÜYEN ROBOT ŞAŞKINLIK YARATIYOR

Dr.Guero ünlü bir hobi robot programcısı  ve onun robotu bisiklet sürebiliyor ya da iki ayağı üzerinde yürüyebiliyor. Dr.Guero bununla yetinmedi,  ince bir tel üzerinde dengeli bir şekilde yürüyebilecek, ipte yürüyen bir robot yapmayı başardı. Dr. Guero’ nun  robotu aslında basit bir Astar-V4 Robot Kondo KHR-3HV temel hobi seti (1.800 ABD $ a satın alınabilir). Bazı modifikasyonlar yapılarak, (4mm) inç kalınlığındaki çelik tel boyunca yavaş yavaş yürüyebilir. Oldukça inanılmaz gelse bu basit robot kitiyle dengeyi sağlamak mümkün. Dr.Guero’nun ipte yürüyen robotu kollarını açarak ufak  ayarlamalar yapıyor ve dengesini sağlıyor. İpte yürüyen robot insanlar gibi dengesini koruyor. Kendi web sitesinde, Dr.Guero robotun kollarının eğim sensöründen gelen sinyallere göre farklı yönlerde hareket ettiğini açıklıyor. İp cambazlarınında ipte yürümek için ihtiyatla ipi ayaklarıyla yokladıklarını ve  telde yürürken ayaklarını değiştirerek dengede kaldıklarını belirtiyor. Dr.Guero (aka Masahiko Yamaguchi) , Japonya Ulusal İleri Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ,Boston Dynamics ve Osaka Üniversitesi dahil bazı prestijli laboratuvarlarda çalıştı. Dr. Guero ismi ise ona karısı tarafından verildi. Dr. Guero komik ve animasyonlu televizyon şovu Dragon Ball Z’ deki Dr. Gero adındaki Red Ribbon(Kırmızı Bant)  Androidlerini yöneten şeytani bilim adamından geliyor.

Robot İpte yürürken
Robot İpte yürürken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Videodan ipte yürüyen yetenekli robotun şovunu görebilirsiniz. Ayrıca Dr. Guero’ nun web sitesinden çılgın bilim adamının diğer enteresan robotlarını izleyebilirsiniz. Site japonca olsa da videolar oldukça ilgi çekici. Dr. Guero’ nun sitesi : http://ai2001.ifdef.jp/ Kaynak: http://www.gizmag.com/hobby-robot-balances-tightrope/24651/

Daha Fazla Göster

Cansu Akcay

Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama mezunu, Fizik 4. sınıf öğrencisi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu