Sorting by

×
Bilimsel GelişmeDeneyselElektronikMakalelerNanoteknolojiTıp ve SağlıkÜtopyaYeni İcatlar

İnsan Gözünden Daha İyi Gören, Biyonik Göz Geliştirildi

Bilim insanları, insan gözünden çok daha duyarlı ve iyi gören biyonik göz üretmeyi başardılar. Nature dergisinde yayınlanan makalede, özünde üç boyutlu bir yapay retina  olan sistemin , ışığa çok duyarlı yoğun nano-tel dizilerden oluştuğu tanımlanıyor. “Gelecekte bu teknolojiyi kullanılarak daha iyi göz protezleri ve insansı robotikler yapabiliriz,” diyor Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Zhiyong Fan,  Science News’e verdiği demeçte.

Ekip lideri Fan, alüminyum oksit membran içine, çok küçük perovskit sensörler yerleştirdi. Normalde, perovskit  güneş pillerinde de kullanılan çığır açıcı bir mineral. Nano teller beynin görsel bilgiyi ilettiği, görsel korteksi taklit ederek, bu sensörler yardımıyla bilgisayara veya işlemciye iletiyor.

Nano-teller o kadar duyarlı ki, insanın gözünün görebildiği optik dalga boyunu aşarak, 800nm dalga boyuna kadar ulaşabiliyor. Bu da görülür ışık ve kızılötesi radyasyonun bulunduğu eşiğe denk geliyor. Yani insan gözünün karanlıkta göremediği şeyleri, bu biyonik göz görebilir.


“Yapay gözü kullanan insan, gece görüş yeteneği kazanacaktır,” diyor Fan. Bununla beraber, araştırmacılar biyonik gözün ışık değişimlerine normal insan gözünden çok daha hızlı bir şekilde, saniyenin çok küçük bir kesrinde adapte olabileceğini de belirtiyorlar.

Tabi aklımıza Vin Diesel’in oynadığı Riddick karakteri de geliyor. Riddick yapay gözleriyle karanlıkta görebiliyordu.

EC-EYE Detaylı yapısı (Gu et al., Nature, 2020)

Yapay retinanın bir santimetrekaresinde 460 milyon nano sensör yer alabiliyor, insan retinasında ise 10 milyon hücre olduğu tahmin ediliyor. Bu da yapay retinanın görsel kabiliyetinin, insan retinasından fazla olabileceğini öneriyor.

Zhiyong Fan, “ Yapay gözün tüm potansiyelini henüz göstermedik. Yapay gözün kullanıcısı küçücük nesneleri görebilecek ya da çok uzağı görebilecek,” diyor.

Araştırmada yer almayan bazı araştırmacılar ise yapay retinanın insan görsel sistemine bağlanması için halen çok işi olduğunu belirtiyor.  

Yine de bazı araştırmacılar daha umutlu görünüyor.

“Önümüzdeki on yıl içinde bu biyonik gözlerin elle tutulur bazı örneklerini görebileceğimizi düşünüyorum,” diyor Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden elektrik mühendisi Hongrui Jiang, Scientific American dergisine verdiği demeçte.

Kaynak:  Futurism.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: İnsan Gözünden Daha İyi Gören Biyonik Göz – Katip Akademi
  2. Geri bildirim: İnsan Gözünden Daha İyi Gören Biyonik Göz – katip

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu