BiyolojiDeneyselGenetikİlginç BilimMakalelerTıp ve SağlıkÜtopya

Dünya’da İlk Kez , Laboratuvarda Üretilen Kalp Hücreleri Hastaya Nakledildi

Japonya’dan bilim insanları, dünyada ilk kez bir insanın hasarlı kalbini tedavi etmek için laboratuvarda üretilmiş insan kalp hücreleri kullandı. Son tıbbi teknolojiler kullanılarak yapılan bu teknik sayesinde, rejeneratif(yenileyici) tıp için yeni bir çağ başlıyor.

2006’da Kyoto Üniversitesi’nde geliştirilen Nobel ödüllü teknoloji, indükte pluripotent kök hücrelere(IPSCs) dayanıyor. Araştırmacılar ilk kez donör dokularından aldığı hücreleri , virüs yardımıyla tekrar immatür(olgunlaşmamış) hale getiriyor. Böylece vücutta her hücre tipine dönüşebilen özel kök hücreler elde ediliyor.

Japonya Osaka Üniversitesi’nden kalp cerrahı Prof. Yoshiki Sawa IPSCs’leri, 100 milyon kalp hücresi içeren yapraklara dönüştürecek bir teknik geliştirdi. Sonra bu yapraklar kalbe ekilerek, hasar görmüş kalp kası onarılabilir. İlk olarak, domuzlarda yapılan denemelerde organ gelişimi gözlendi. Bu sayede Japonya Sağlık Bakanlığı insan deneklerde araştırma amaçlı denemeleri onayladı.

Projenin ilk basamağı olarak ekip, ocak ayında hastayı başarıyla ameliyat etti. Ameliyat sonrası hasta gözetim altında tutuluyor.

Hücreler biyo-bozunur özel yapraklar üzerine eklendi. Bu sayede hücrelerin çoğalarak, kan damarları  oluşturması ve kardiyak fonksiyonu iyileştirmesi bekleniyor. iPS hücreleri sağlıklı donörlerin kan hücrelerinden alınıyor.

Hücrelerin tutunduğu bu özel yapraklar 4 ila 5 cm genişliğinde ve 0,1 mm kalınlığında. Araştırma ekibi hastayı gelecek yıla kadar takip ederek, gelişimin izleyecek.

“Umarız bu medikal teknolojiyle bir çok insanın hayatını kurtarır. Öncesinde kurtaramayacağım bir çok hayat oldu,” diyor Dr. Sawa.

Araştırmacılar, Japonya Sağlık Bakanlığı’nın bir an evvel tedaviyi onaylamasını umut ediyor. Önümüzde 3 yıl içinde, 9 iskemik kardiyomiyopati hastasının daha denemeye alınması planlanıyor. Bu hastalarda kalp krizi ya da koroner hastalıklar nedeniyle kalp kasları ciddi şekilde zayıflıyor.

Tabi yine de bu denemenin bazı riskleri var. Ekilen 100 milyon hücrede arasında  tümör hücresi varsa, kansere neden olabilir.

Aslında bu ikinci iPS hücresi tabanlı klinik denemesi. İlk çalışmada Riken Araştırma Enstitüsü’nde göz hastalığı tedavi edilmişti.

Kaynak:

Japan Times

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Dünya’da İlk Kez , Laboratuvarda Üretilen Kalp Hücreleri Hastaya Nakledildi - Vonelon.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu