Sorting by

×
BiyolojiElektronikMakalelerMetalurjiTeknoloji HaberYeni İcatlar

Ses Dalgalarıyla Hücreler ve Parçacıklar Birleştirilerek 3D Baskı Yapılabiliyor

Bilim insanları akustik hologram teknolojisini kullanarak, sadece ses kullanarak, 3D boyutlu objeler üretmenin yolunu buldu. Bu teknik sayesinde partiküllerden, canlı hücrelere kadar bir çok cismi dokunmadan ve hızlı bir şekilde 3 boyutlu olarak oluşturmak mümkün oluyor.

Ses dalgaları hava veya su gibi ortamlarda basınç dalgaları yaratır. Bu dalgalar yüzeylere vurarak bir basınç uygular. Bu kuvvet çok küçük olduğundan işlevi ancak kulak zarımızda hissederiz. Bilim insanları yüksek frekanslı ultrasonla küçük cisimleri uçurabiliyor, kompleks ses manzaraları yaratabiliyor veya hologramlara dokunma hissi ekleyebiliyor. Özel tasarlanmış 3D baskılı plakalar kullanılarak, belli ses alanları üretebiliyor. Bu plakaları farklı kombinasyonlar üretecek şekilde birleştirdiğimizde, 3boyutlu spesifik bir şekil yaratacak bir akustik hologram üretebiliyor.

Yani bu sistem görünmez bir kalıp görevi görüyor, ultrason hologram uygulandığında sıvı içindeki parçacıklar askıda kalıyor. Farklı kuvvetlerde ve farklı açılarda basınç dalgaları uygulanarak istenilen 3D şekil oluşturuluyor. Yapılan testlerde cam bilyalar,hidrojel ve hatta canlı hücreler kullanılarak; güvercin, 8 şekli veya helix gibi şekiller oluşturulabildi.

Tekniğin birkaç potansiyel avantajı vardır. Bir nesneyi katman katman oluşturan geleneksel 3D baskıya göre tek bir adımda çalıştığından, daha hızlı ve daha verimli olabilir. Parçacıklara fiziksel olarak dokunulmadığından, biyolojik hücreler üzerinde daha hassas çalışılabiliyor. Böylece doku veya organ basımı için mükemmel bir seçenek haline gelebilir.

Çalışmanın yazarı Peer Fischer, “Bu, biyobaskı için çok yararlı olabilir, özellikle orada kullanılan hücreler, proses sırasında ortama çok duyarlı oluyor.”

Ekip, gelecekteki çalışmaların, daha fazla hologram plakası, daha yüksek ultrason frekansları ve farklı malzemeler kullanmak da dahil olmak üzere tekniği iyileştirmenin yollarını keşfedebileceğini söylüyor.

Araştırma Science Advances dergisinde yayınlandı .

Kaynaklar: Max Planck Institute

https://newatlas.com/3d-printing/acoustic-holograms-3d-printing-particles-cells/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu