Alternatif EnerjiDoğa ve ÇevreKimyaMakalelerNanoteknoloji

Japon Bilim İnsanları Plastikleri, Yakıt ve Muma Dönüştüren Katalizör Keşfetti

Plastik artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olsa da, plastikleri dönüştürmek bir hayli zor. İşte bu nedenle çöp alanları ve çevre giderek plastiğe boğuluyor. Plastikleri geri dönüştürmek için yeni bir yöntem arayan Japon bilim insanları, genel plastikleri yakıt ve mum(wax) ürünlerine dönüştürebilen yeni bir katalizör buldu.

Yapıları gereği plastikler kimyasal reaksiyonlara inanılmaz derecede dayanıklıdır. Bu nedenle, plastik şişe ve kapları geri dönüştürmek için büyük bir enerji gerekebilir. Örneğin; termal dönüşüm prosesleri için 300 °C ila 900 °C arası bir sıcaklık gerekir. Bu da dönüşümü pahalı hale getiriyor.

Tohoku ve Osaka City Üniversiteleri’nden araştırmacıların yürüttüğü yeni çalışmada, plastikleri düşük sıcaklıklarda kırabilecek yeni bir katalizör bulundu. Yeni bulunan katalizör, rutenyum nanoparçacıkları ve seryum dioksit bir araya getirerek, poliofenik plastikleri  200 °C’de kataliz ederek, geri dönüştürebiliyor.  

“Bizim yaklaşımımız etkili ve yeniden kullanılabilir heterojen bir katalizör gibi işliyor. Diğer metal destekli katalizörlere göre çok daha yüksek aktivite göstererek, daha ılıman reaksiyon koşullarında bile çalışıyor. Ayrıca bu sayede plastik torbalar ve atık plastikler değerli kimyasallara yüksek verimle dönüştürülebilir,” diyor araştırmanın yardımcı yazarları Masazumi Tamura ve Keiichi Tomishige.

Araştırmacılar yeni katalizör sayesinde % 92 verimle atık plastiklerin, yararlı plastiklere dönüştürülebileceği ifade ediliyor. Bu dönüşümün % 77’si sıvı yakıta, % 15’i mum(wax) dönüştürülerek, plastikler faydalı hammaddelere dönüştürülebiliyor.

Referans: Applied Catalysis B: Environmental

Title: Low-temperature catalytic upgrading of waste polyolefinic plastics into liquid fuels and waxes

Authors: YosukeNakaji, MasazumiTamura, ShuheiMiyaoka, ShogoKumagai, MifumiTanji, YoshinaoNakagawa, Toshiaki Yoshioka, KeiichiTomishige

DOI: https://doi.org/10.1016/j.apcatb.2020.119805

Kaynak
NewAtlas
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim İnsanları Plastikleri, Yakıt ve Muma Dönüştüren Yöntem Keşfetti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu