Sorting by

×
AstronomiBilimMakalelerUzay-Zaman

KEPLER UZAY TELESKOPU EN KÜÇÜK DIŞ GEZEGENİ KEŞFETTİ

NASA’ nın Kepler Uzay Teleskopu Merkür’ den bile küçük olan en küçük dış  gezegeni keşfetti. Kepler-37b adı verilen en küçük dış gezegen (exoplanet)  Kepler-37 yıldızının yörüngesinde yer alıyor. Dünya’ dan 210 ışık yılı uzaktaki Lyra takım yıldızında bulunan gezegen Güneş Sisteminin dışında bulunan en küçük gezegen olma özelliğini taşıyor.

Kepler-37b kayalık bir gezegen ve Ay’ dan biraz daha büyük. Bu nedenle bu gezegenin bir yılı sadece 13 güne denk geliyor. Yüzey sıcaklığı 700º K-425º C  ‘ den daha yüksek olduğu tespit edilen sıcaklık o kadar yüksek ki, çinko sıvı halde bulunuyor. İşte bu nedenle Kepler-37 b ‘ de yaşam belirtisi nerdeyse sıfır.

Yıldız sisteminde, Kepler-37b’nin dışında, kendisinden daha büyük olan Kepler-37c ve Kepler-37d adıyla iki gezegen daha bulunuyor. En uzak gezegen olan Kepler-37d, dünyanın iki katı büyüklükte ve bir yılı 40 gün sürüyor. Bu üç gezegende güneşlerine Merkür’ den daha yakın.

Gök bilimciler, Kepler-37 sistemindeki üç gezegenin birden yaşama olanak tanımadığını belirtti. Kepler-37b, 37c ve 37d, güneşlerine bir astronomik birim (AU) kadar olan mesafe içinde yer alıyor. Güneş ile Dünya arasındaki mesafeyi temsil eden bu uzaklık, yaklaşık 150 milyon kilometre

Kepler-37b, güneşine sadece 0.10 AU ile en yakın olan gezegen. Bu nedenle bir atmosfer bulundurmuyor, yüzeyinde sıvı halde su yer almıyor. Dünya’dan küçük olan Kepler-37c, güneşine 0.14 AU mesafede ve o da yaşam şartları sunmaktan çok uzak. Sistemin en büyük gezegeni olan Kepler-37d, Dünya’nın iki katı ve 0.2 AU mesafede yer alıyor.

Barclay, “Sistemi daha dikkatli bir şekilde inceliyoruz. Kepler-37’nin yörüngesinde daha fazla gezegen olabilir” ifadesini kullandı.

Barclay ve ekibi, Kepler-37b’nin varlığını kanıtlamak için defalarca çok titiz analizler yaptıklarını belirtti.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde bulunan ‘Blender’ adı verilen bir cihazı kullanan gök bilimciker, Kepler-37b’nin tespit edilmesini sağlayan parkaklığı etkilemiş olabilecek tüm faktörleri test etti. Sonuçlar, araştırmacıları yüzde 99 oranında tatmin etmeyi başardı.

Araştırmacılar, Kepler-37 yıldızı hakkında daha fazla bilgi elde etmek için astro-sismoloji kullandı ve yıldızın akustik salınımlarını inceledi. Yapılan analizler, gezegenin büyüklüğü hakkındaki yüzde 30’a varan belirsizliği yüzde 3’e düşürdü.

Barclay, “Kepler-37’nin Güneş’in kütlesinin yüzde 75’ine sahip ve yüzde 80 daha büyük  olduğunu düşünüyüruz. Böylece, Güneşimizle aynı güneş sınıfına giriyor” dedi.

600 milyon dolarlık bir projenin ürünü olan Kepler uzay teleskopu , Mart 2009’da Uzay’a gönderildi.Kepler, bugüne kadar 2 bin 740 dış gezegen adayı tespit ederken, bu gezegenlerin yüzde 90’ından fazlasının gezegen olabileceği ifade edildi. Kepler, yıldızların önünden geçerken karanlık oluşturan izleri takip ederek gezegen keşfine devam ediyor.

Kaynaklar  :

http://www.gizmag.com/kepler-37b-smallest-exoplanet/26341/

http://www.ntvmsnbc.com/id/25423806

 

kepler uzay teleskopu kepler-37b-1 kepler-37b-3 kepler-37b-4

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu