Sorting by

×
BilimMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Bilim Adamları Kafeinin Hafızayı Arttırıcı Etkisi Olduğunu Gösterdiler

kahve hafıza arttırıcı-gerçek bilim

Bazılarımız sabah şöyle güzel bir bardak çayı, bazılarımız da sıcak bir kahveyi tercih edebilir. Sabahları alınan kahve kafein sayesinde enerjimizi arttırır bizi kendimize getirir ve uyandırır. İşte Johns Hopkins Üniversitesi’nden bilim adamları kafeinin yeni işlevini buldular, hafıza güçlendirici. Yrd. Doç. Dr. Michael Yassa ve ekipteki diğer bilim adamları, kafeinin uzun süreli hafıza üzerinde pozitif etkileri olduğunu keşfetti. Nature Neuroscience’da yayınlanan bilimsel araştırmaya göre, kafein tükettikten  en azından  24 saat sonrasında bile, hafızayı önemli miktarda geliştirdiğini gösterdi.

“Kafeinin bilişsel açıdan geliştirici etkileri biliniyordu, fakat bu araştırmada hafızayı nasıl geliştirdiği ve unutmaya karşı nasıl direnç gösterdiğini daha önce hiç açıklanamamıştı. Biz kafeinin unutmaya karşı etkisinin 24 saat sonra düştüğünü gördük, “ diyor Yassa.

Johns Hopkins’den araştırmacılar duble kör deneme yaptılar. Katılımcılara plasebo ve 200 mg’lık kafein tabletleri içirildi. 5 dakika sonrasında ise bir takım resimler gösterildi. Katılımcıların kanındaki kafein seviyeleri ilk alımda ve 24 saat sonra tekrar ölçüldü. Numunler 1 saat,3 saat ve 24 saat arayla alındı. Ertesi gün aynı ve benzer resimler tekrar gösterildiğinde kafein alanların küçük farklarla diğerlerinden ayrılan resimleri daha doğru şekilde tayin ettiği görüldü.

Beynin birbirine benzer fakat aynı olmayan resimleri tayin etme özelliğine desen(pattern) ayrımı deniyor. Bu özellik hafızanın derinlerinde kalan bilgiye işaret ediyor.

Desen ayrımı gerçekten daha zor bir bilişsel görevdir. İnsan beynindeki deniz atı şeklinde medial temporal lopta bulunan hipokampüs hafıza merkezidir. Burası uzun ve kısa süreli hafızanın şalter kutusudur. Yani bu bölüm kısa ve uzun süreli hafıza arasında geçişten sorumlu. Bunamaya ilişkin beyin hasarlarının bu bölgeden kaynaklandığı düşünülmektedir.

FDA’nın yaptığı araştırmaya göre dünya çapında kafein tüketiminin farklım şekillerde % 90’a eriştiğini gösterdi. Aynı zamanda Amerika’ da yetişkinlerin % 80’inin kafein tükettiği belirlendi. Günlük ortalama alım miktarı ise 200 mg. Bu da bir kupa koyu kahve ya da iki adet küçük bardağa denk geliyor.

Bilim adamları kafeinin Alzheimer’da etkili olduğunu da belirtiyorlar.

Bir sonraki adım ise kafeinin beyindeki işleyiş mekanizmasını tespit etmek.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/01/140112190725.htm

Araştırma Referansı :

  1. Daniel Borota, Elizabeth Murray, Gizem Keceli, Allen Chang, Joseph M Watabe, Maria Ly, John P Toscano, Michael A Yassa. Post-study caffeine administration enhances memory consolidation in humansNature Neuroscience, 2014; DOI: 10.1038/nn.3623
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu