Sorting by

×
İlginç BilimJeolojiKimyaMakalelerNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Bilim İnsanları Yapay Volkanik Koşullarda Anti-Kanser Nanoparçacık Üretti

Finlandiya Aalto Üniversitesi’nden bilim insanları derin okyanuslardaki volkanlarla tetiklenen kimyayı taklit ederek, anti-kanser nano materyaller geliştirdi.Eşsiz metot sayesinde çinko peroksitten oluşan çevreyle dost nano kümeler elde edilebiliyor. Sentezlenen çinko oksit nano parçacıklar kanser tedavisi ve diğer kompleks hastalıklara karşı kullanılabilir.

Araştırmacılar Leidenfrost etkisini kullanarak boyutu ayarlanmış nano parçacıklar üretti. Leidenfrost etkisi aslında sıklıkla gözlediğimiz bir etkidir, örneğin;  kızgın tavaya damlayan su doğrudan buharlaşmak yerine yüzeyde havalanarak hareket eder. Bir sıvı kendisinden çok daha sıcak bir yüzeye yaklaştığında, buhar tabakası onu yalıtarak, yüzeyden buharlaşmasını engeller. Okyanus dibindeki volkanik çatlaklarda veya özel koşullar altında laboratuvarda yaratılarak,yüzeyden uzaklaşmadan büyük bir alan kaplayarak sıvı moleküllerin istisnai davranışı sağlanıyor.

“Doğadaki dinamik sualtı kimyası yeni nesil, doğayla dost nano kimyaya ilham veriyor. Bu bağlamda istenen boyuttaki nano parçacıkların yeşil senteziyle bugüne kadar yapılmamış ölçeklenebilir ve dinamik bir proses oluşturulmuş oluyor.Biz su altında gerçekleşen dinamik Leidenfrost etkisini tanımlayarak, çinko peroksit nano yapıların özel bir üretimini gerçekleştirmek için yeni bir araç tanımladık. Bu fenomenin hidrodinamik doğası gereği daha soğuk bölgelere doğru nano kümelerin fışkırması sağlanarak, tekil dağılımlı (monodispers) uygun boyutlu yapıların üretimine imkan verilebiliyor.”

“Çalışmamız sayesinde sürdürülebilir mono dispers parçacıkların sentezi için yeni yol sunulabilir,” diyor Ramzy Abdelaziz .

Biyomedikal persfektifte peroksitler oksijen destekçisi gibi davranıyor, böylece geniş çaplı anaerobik ve hatta kanser hücrelerinin tedavisi mümkün olabilir.

“Bizim nano parçacıklarımız sayesinde süspansiyon ve yapışık hücreler üzerindeki sitotoksik etki araştırılararak, kanser nanoterapilerine uygulanabilirliği kanıtlamaya çalışılıyor,”diyor önceki araştırma gurubunda Duygu Dişçi-Zayed.

Monodispers ZnO2(çinko dioksit) parçacıkların sentezinden sonra araştırmacılar, kanser ve normal hücreler üzerinde başlangıç testlerine başladılar. Bu çalışmaya göre ZnO2 nano parçacıkları tümör hücrelerinin apoptotik ve non-apoptotik mekanizmalarla öldürme potansiyeli olduğu belirtiliyor.

Nature Communications dergisinde yayınlandı.

 

İleri Okuma: Nature Communications (2017). DOI: 10.1038/NCOMMS15319

Jurnal Referansı : Nature Communications

Kaynak : https://phys.org/news/2017-05-anticancer-nanomaterials-simulating-underwater-volcanic.html

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim İnsanları Yapay Volkanik Koşullarda Anti-Kanser Nanoparçacık Üretti - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu