Sorting by

×
Bilimsel GelişmeDoğa ve ÇevreKimyaMakalelerYeni İcatlar

Patlak Lastiği Eski Haline Getiren, Terminatör Kauçuk İcat Edildi

Arabanızla yolda giderken lastiğiniz patladı ya da yarıldı diyelim, lastiğinizi nasıl değiştirecek ya da onaracaksınız?İşte Avustralya Flinder Üniversitesi’nden bilim insanları lastiğe sürüldüğünde kauçuğu eriterek,tekrar birleştiren devrim niteliğinde bir kimyasal buldu. Üstelik bu yeni kimyasal atık maddelerde yapılıyor ve kolayca geri dönüştürebiliyor.

% 50’den fazla kükürt, kanola kızartma yağı ve disiklopentedin(DCPD) kullanılarak üretilen yeni kimyasal bileşiğe terminatör kauçuk adı verildi. Bu ilginç karışım stabil ve sürdürülebilir yeni bir tür lastik oluşturuyor. Bu maddenin en tuhaf kısmı ise sırasını bekleyen gizli bir yapıştırıcı olmasıdır. Bu karışıma eksik malzeme amin katalizörü eklenirse, tekrardan yapışkan hale gelerek, kendi kendine bağlanıyor ve güç kaybı yaşamıyor.

“Amin katalizörü yüzeye uygulandığında, kauçuk kendi kendine bağlanıyor. Bu yapışma ise çoğu ticari yapıştırıcıdan çok daha güçlü gerçekleşiyor. Ayrıca bu polimer suya ve korozyona karşı dayanıklı,” diyor araştırmanın yazarı Tom Hasell.

Araştırmacılar, oda sıcaklığında bağlanmanın sadece birkaç dakika aldığını belirtiyor. Böylece lastikleri onararak geri kazanabilir ya da ömrü biten lastikleri kolayca geri dönüştürebileceğiz. Araba lastiklerinin ancak % 10 kadarı dönüştürüldüğünden halen çok büyük bir kirlilik nedenidir.

Ayrıca bu maddenin ana bileşeni olan 3 ürün, endüstriyel atıklardan yapıldığından çok daha çevreci bir kimyasal yaratılmış. Örneğin, disiklopentedin(DCPD) petrol endüstrisinden atıktır. Bu da hem çevre dostu, hem de ucuza üretilebileceğini gösteriyor.

“Yeni yapılan araştırmayla; onarma,yapıştırma ve sürdürülebilir lastik üretimi üzerine yeni bir konsept ortaya çıkıyor. Bu malzemelerin altında yatan kimyanın geri dönüşüm, yeni nesil yapıştırıcılar ve katkı maddesi üretiminde bu kadar geniş bir potansiyele sahip olduğunu görmek heyecan verici,” diyor araştırmanın baş yazarı Justin Chalker.

Araştırma Chemical Science dergisinde yayınlandı. Videoda üretilen kimyasalı görebilirsiniz.

Kaynak:https://news.flinders.edu.au/blog/2020/05/19/all-pumped-up-for-new-age-rubber/

Araştırma Referansı:

Chemically induced repair, adhesion, and recycling of polymers made by inverse vulcanization’ (May 2020) by SJ Tonkin, CT Gibson, JA Campbell, DA Lewis, A Karton, T Hasell and JM Chalker in Chemical Science (The Royal Society of Chemistry) DOI: 10.1039/D0SC00855A https://doi.org/10.1039/D0SC00855A

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu