Doğa ve ÇevreFizikGenelHaberler

Yunuslar Matematik Dahisi Olabilir

Zeki deniz memelileri belki de şimdiye kadar düşünüldüğünden daha zeki olabilir.

Yeni bir araştırmaya göre yunuslar avlanırken kompleks doğrusal olmayan matematik kullanıyor olabilir.

Yeni araştırmanın başyazarı Tim Leighton, Discovery Channel’ ın ” Mavi Gezegen” belgeselini izlerken, yunusun avlanırken avının etrafında bir sürü baloncuk yaptığını gördüğünü ve bu yeni araştırmayı yaparken burdan ilham aldığını belirtti. Araştırma en son çıkan Proceedings of the Royal Society A’ da basıldı.

“Belgeseli izlerken birden aklıma geldi, insan yapımı hiçbir sonar teknolojisi hava kabarcıklı suda çalışamaz,” olarak açıklıyor Ultrasonik ve Sualtı Akustiği Profesörü Leighton.

“Yunuslardaki bu rakibini körleştiren yeti eşsiz olabilir, sonarları insan sonarlarından daha üstün ve bu inanılmaz bir şey” diye ekliyor.

Matematiksel açıdan oldukça karışık. Esasında temelde gönderilen sonar atımın genliğine(büyüklüğüne) göre değişiyor. Mesela; birincisi 1 değerine sahipken, ikincisi 1/3 büyüklüğünde olabilir.

” Böylece yunus iki atım  arasındaki oranlama yapıyor  ve ikinci ekoyla birleştiriyor, böylece balık sonara göre görünür olabiliyor” dedi Leighton Discovery News’ e.

Ayrıca yunusların matematiksel kabiliyetlerine gelirsek, yunusların farklı sayısal konseptleri hemen kaptığı, ve bunların sıralarını da hatırladığı belirtildi. Bu vahşi hayatta beslenme kaynaklarının izlerini sürmede oldukça yararlı olabilir.

 

Kaynak : http://news.discovery.com/animals/dolphins-math-geniuses-120717.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu