Sorting by

×
BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Günde 30 Dakika Az Uyumak Obezite ve Tip 2 Diyabet Olasılığını Arttırıyor

30 dakika uyku obezite

Hafta içi günde 30 dakikadan az uyumanız kilo almanıza neden olabilir. Yapılan araştırmaya göre uzun süreli uykusuzluk problemleri metabolizmayı etkileyerek, insülin direncine önemli etkileri oluyor. 5 Mart 2015’de yapılan ENDO 2015 Endokrin Society(Topluluğu)  toplantısında araştırmaya ilişkin sonuçlar sunuldu.

“Önceki çalışmalar uyku süresinin obezite ve diyabetle ilişkisini ortaya koysa da, günde 30 dakika bile az uyumanın, obezite ve insülin direncine önemli etkileri olduğunu gördü,”diyor  Weill Cornell Tıp Fakültesi’nden(Katar) Prof. Dr. Shahrad Taheri. “ Elde edilen bu bulgu uykusuzluğa ilişkin önceki gözlemleri yeniden güçlendiriyor. “

Sosyal ve iş  yaşamına bağlı olarak insanlar hafta içinde uykusuzluğu biriktirebiliyorlar. Bu uykusuzluğu hafta sonu telafi etmeye çalışıyorlar. Fakat hafta içinde yaşanan uykusuzluk, uzun süreli metabolik rahatsızlıklara yol açarak, tip 2 diyabetik mellitusun şiddetini arttırabilir.

“Uykusuzluk modern toplumda giderek yayılan bir problem, ancak son yılda metabolizmayla ilişkisi anlaşılabildi. Elde ettiğimiz bulgular uykusuzluktan kaçınmanın, metabolizmaya olumlu etkileri olabileceğini gösteriyor. Tabi hayat stiline bu konuda yapılacak müdahaleler uykusuzluğa ilişkin kilo kaybını ve diyabet riskini azaltabilir, “ diyor Taheri.

Araştırma Prof. Taheri ve meslektaşları yeni teşhis edilen 522 diyabetik mellitus hastasını inceleyerek onları 3 gruptan birine karıştırdı. Genel bakım, fiziksel aktivite kısıtlanması veya diyet ve fiziksel aktivite kısıtlaması.

Katılımcılar 7 günlük uyku günlüğü tutararak hafta içindeki uyku borçlarını hesapladılar. Kilo ve boyu kaydettikten sonra bel genişliğini ölçerek, insülin duyarlılığı için açlık kanına baktılar.

Katılımcılarda yapılan karşılaştırma sonucu hafta içinde uyku borcu olanların % 72 ‘sinin obezliğe daha yatkın olduğu görüldü. 6 aylık izlemede hafta içi uykusuzluk probleminin obezite ve insülin direncine önemli ölçüde bağlı olduğu görüldü.

12 ay boyunca hafta içinde günlük 30 dakikalık uyku borcu olanların obezite insülin direnci geliştirme olasılığı % 17 ila % 39 arasında artıyor.

Araştırma metabolizma hastalıklarının uykuyla ilişkisinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150306082541.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu