Bilimsel GelişmeBiyolojiTıp ve Sağlık

Kemik Erimesi Tedavisinde Kullanılan İlaç Kelliğe İyi Gelebilir

Normalde kemik erimesi yani osteoporoz tedavisi için geliştirilen bir ilacın , kellik tedavisi için kullanılması düşünülüyor. Normalde minoksidil ve finasterit adı verilen iki ilaç erkeklik kaynaklı kellik(androgenetik alopesi) tedavisinde kullanılıyor. Manchester Üniversitesi Dermatoloji Merkezi Araştırmaları tarafından yürütülen çalışmada immünosupresif(bağışıklık baskılayıcı) bir ilacın saç büyümesine nasıl neden olduğu açıklanmaya çalışıldı.

Cyclosporine A (CsA) adı verilen bu ilaç 1980lerden beri kullanılıyor transplantasyon reddi ve otoimmün hastalıkları baskılamak için yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bu projede CsA ‘nın kısıtladığı proteinin saç foliküllerinin büyümesini yavaşlattığı ortaya çıktı. CsA ‘nın bu problemini, alan proje lideri Nathan Hawkshaw bunu başka bir çözüm için kullandı.

Biraz araştırma sonrasında , bu ayrılan bileşiğin osteoporoz ile mücadelede kullanılan aynı madde olduğu keşfedildi. Osteoporoz ilacı kelliğe neden olan proteini baskılıyor. Bilim insanları bu ilacın önemli yan etkiler yaratmayacak bir şekilde “WAY-316606” olarak isimlendirilebileceğini belirtti.

Geçtiğimiz salı PLOS Biology.  dergisinde yayınlanan araştırmada;  Hawkshaw  40 hastadan bağışlanan saç derisi folikülleri kullanıldı.  Çoğu araştırmada hücre kültürü kullanılırken, bu araştırmada doğrudan saç derisi kullanılması çok daha tutarlı olmasını sağladı.

Hawkshaw ; bir sonraki aşamanın WAY-316606 veya benzer bileşiklerle etkili ve güvenli klinik denemeler yapmak olduğunun altını çiziyor.

Kaynak:

Referans: Identifying novel strategies for treating human hair loss disorders: Cyclosporine A suppresses the Wnt inhibitor, SFRP1, in the dermal papilla of human scalp hair follicles https://doi.org/10.1371/journal.pbio.2003705

https://www.cnbc.com/2018/05/08/baldness-cure-could-be-found-in-an-osteoporosis-drug-study-finds.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Kemik Erimesi Tedavisinde Kullanılan İlaç Kelliğe İyi Gelebilir - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Kemik Erimesi Tedavisinde Kullanılan İlaç Kelliğe İyi Gelebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu