BiyolojiDeneyselTıp ve Sağlık

Küflü Ekmeği Yemeden Önce Bir Kez Daha Düşünün !

Tech Insider videosunda küflenmeye başlayan ekmeği yemenin ne kadar tehlikeli olabileceği anlatılıyor. Çoğu insan hafif küflenmiş ekmeğin,küflenmiş kısmını atarak geri kalan kısmı yer. Çünkü geri kalan kısımdaki küf görünmez.

Yani küflü ekmeğin temiz kısmı diye bir şey yok !

Küf bir mantar türüdür. Aynı mantar gibi kökleri olan hifler ekmeğin yüzeyinin altında hızla kök salar. Bu nedenle ekmeğin tümü küflerle sarılmaktadır.

Ayrıca aynı somunun diğer dilimlerini yemekte güvenli değil. Çünkü küfler sporlarla havaya yayılır- bu nedenle tüm somunu etkileyip etkilemediği görülemez.

Küf yemek gerçekten bir kumardır. Bazı küfler antibiyotik ve penisilin gibi hayat kurtarıcı ilaçlarda kullanılsa da bazı küfler çok tehlikelidir.Örneğin küflenmiş ekmekte oluşan Rhizopus stolonifer, ölümcül enfeksiyonlara neden olabilir.

Hifler Hakkında

Hif; uzun, dallanma gösteren ipliksi bir mantar yapısıdır. Mantarlar harici Actinobacteria’larda da bulunabilir. Çoğu mantarda hif vejetatif büyümenin ana şeklidir. Toplu şekline miselyum denir. Mayalar ise tek hücreli mantarlardır ve hif yapısı göstermezler.

Kaynak: http://uk.businessinsider.com/theres-no-such-thing-as-a-clean-part-of-moldy-bread-2018-9

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Küflü Ekmeği Yemeden Önce Bir Kez Daha Düşünün! Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu