Sorting by

×
Bilimsel GelişmeBiyolojiİklim DeğişimiVideobilimYeni İcatlar

Dünyanın Oksijen Üreten İlk Sentetik Yaprağı Üretildi

silk-leaf

Teknoloji dünyası doğayı taklit etme konusunda oldukça hevesli görünüyor. Kaydedilen son gelişme ise oksijen üreten sentetik yapraklar. Julian Melchiorri ışık ve su maruziyetinde aynı gerçek yapraklar gibi oksijen üreten ipekten bir yaprak(Silk Leaves) üretti.  Bu sayede pek çok endüstri kolunun daha çevreci bir geleceğe kucak açması bekleniyor. Kraliyet Sanat Koleji’nden yüksek lisans öğrencisi Julian Melchiorri ,Tufts Üniversitesi ipek laboratuvarıyla çalışarak muhteşem bir ürüne imza attı. Teknoloji ve tasarımın muhteşem birlikteliğini gösteren bu yaprak   Dezeen and Mini Frontiers tarafından geçenlerde tanıtıldı.

“Gerçekten çok hafif ve düşük enerji tüketimine sahip. Asıl amacım  tümüyle biyolojik olarak, insan yapımı bir nesnede doğanın verimini kullanmaya dayanıyor. Bu sayede hem bir aydınlatma materyali, hem de oksijen üretimine dayalı bir sistem oluşturdum,” diyor Julian Melchiorri.

Mechiorri bu yaprak teknolojisinin binaların dışına uygulanarak yoğun metropollerde bile temiz oksijen üretimine imkan tanıdığını belirtiyor. ABD Orman Servisi şimdiden daha çok ağaca yani daha çok oksijene ihtiyacı olduğunu belirtiyor. ABD kişi başına 17,3 ton/yıl CO2 ile dünyada en fazla global ısınma yapan ülke. Sonrasında Avrupa ve Çin’ de ise bu oran 7 ton civarında. Bu nedenle daha fazla ormana ihtiyaçları olsa da ABD araç motor hacimlerinin düşürülmesinde pek de hevesli gözükmüyor. Ayrıca Çin sanayi ve nüfus dolayısıyla Dünya’daki emisyonun % 29’unu, ABD % 16 Avrupa Birliği % 11. Türkiye’de ise ormanlık alanlar gittikçe azalırken araç sayısı katlanarak artması ve sanayinin yaptığı salınımlar CO2 emisyonunu arttırıyor. Avrupa’da büyük fabrikalar ardı ardına kapatılarak Türkiye gibi üçüncü dünya ülkesi kabul edilen ülkelere yönlendiriliyor. Çünkü global ısınmanın bölgesel olarak kalacağını ve ancak diğer bölgelerde global ısınma olacağını belirtiyorlar.

İpek yaprakta gerçek bitkilerden alınan kloroplastlar var. Bu kloroplastlar ipek proteinlerinin içinde askıda kalarak, aynı gerçek bitkiler gibi fotosentez yapıyor.  Her ne kadar gerçek yaprakları yerini tutmasa da gerçeğe oldukça yakın bir deneyim sunacak. Tabi ki bu yaprakları yapmak doğal yapraklardan çok daha zor ve spesifik bir iş.

Her şeye rağmen, uzayda bitkilerin gelişimi bozulduğundan belki bu çözüm NASA’nın uzun uzay yolculuklarında kullanılabilir. NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’nda küçük kök paketleri ile suyu ve besini tutmaya çalışsa da proje halen sınırlı. Büyük ağaçların yetiştirilmesi  için büyük paketler gerekecek. Fakat bu yeni buluş yeni seçenekler sunabilir.

14bdda201

Kaynak : http://www.natureworldnews.com/articles/8339/20140731/who-needs-trees-first-synthetic-leaf.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Dünyanın Oksijen Üreten İlk Sentetik Yaprağı - -

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu