Alternatif EnerjiDeneyselElektronikFizikMakalelerMühendislikNanoteknolojiVideobilimYeni İcatlar

Su Dolu Triboelektrik Nanojeneratörler Her Hareketten Elektrik Üretebiliyor

Honkong Chinese Üniversitesi’nden bilim insanları katı ve sıvı arasındaki sürtünmeden yararlanarak, elektrik üreten nanojeneratörler geliştirdi. Bu yeni nesil triboelektrik nanojeneratörler yardımıyla farklı hareket türlerinden enerji elde edilebiliyor. Örneğin, okyanus dalgaları veya vücut hareketleri yardımıyla bileklikten elektrik elde edilerek 150 LED lamba yakılabiliyor.  

Triboelektrik nanojeneratörler (TENG), sürtünme kuvveti yardımıyla elektrik üretiyor. Bu sistemler sayesinde dokunmatik ekran tıklamasından, zeminde yürümeden ve hatta güneş panellerinden akan yağmur damlalarından bile elektrik üretilebiliyor.

Fakat araştırma ekibi TENGlerin bazı sınırlamaları olduğunu belirtiyor. Örneğin, katı yüzeylerde elektrik elde etmek için uzun süreler geçmesi gerekiyor, bu sistemin sürdürülebilirliğini engelliyor. Zamanla bu yüzeyler birbirine zarar verebiliyor.

Yeni cihaz ise katı ile sıvı arasındaki sürtünmeden yararlanıyor. Sistemde parmak büyüklüğünde bir plastik tüp deiyonize suyla dolduruluyor. Sonra doldurulan bu su, iki elektrot arasında çalkalandıkça elektrik üretebiliyor. Ekip, bu yeni cihaza su tabanlı triboelektrik nanojeneratör (WT-TENG) ismini verdi.

Çünkü su elektrotlar arasında çok daha kolay temas sağladığı için, WT-TENG üreteçler daha yüksek hacimsel yük yoğunluğuna sahip oluyor. Nanojeneratörün, 0,25 Hz frekansa kadar m3’de 9 miliColoumb enerji üretebildiği söyleniyor. Bu jeneratörlerin birleşmesiyle yapılacak daha büyük jeneratörler daha fazla güç üretecektir.

Araştırmacılar sistemin birçok avantajı olduğunu belirtiyor. Bu jeneratörlerde yaylar ya da rotorlar gibi hareketli parçalar yok ama farklı hareketlerden enerji elde edebiliyorlar. Dönme, beşikleme, ileri-geri ve uçtan uca hareketlerde enerji elde edebiliyor. İşte bu sayede okyanus dalgalarında yüzerek ya da giyilebilir teknolojiler elektrik üretmek için kullanılabilir.

Yapılan deneylerde ekip iki farklı kurulum test etti. Birinci de 34 WT-TENG ünitesi birleştirilerek, bir kutuya konuldu ve denizde yüzdürülerek, dalgalardan elektrik elde edilebildi. İkinci testte ise 10 WT-TENG’lik bir düzenekle hareketten elektrik elde edildi. İki kurulumda da 150 LED lambayı yakacak kadar elektrik üretilebiliyor.

Bu jeneratörler sayesinde inovatif yenilenebilir ve karbon nötr teknolojiler geliştirilebilir.

Araştırma  Advanced Energy Materials dergisinde yayınlandı.

Kaynak
NewAtlas
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Su Dolu Triboelektrik Nanojeneratörler Her Hareketten Elektrik Üretebiliyor – Uşak Üniversitesi Yeni Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.