DeneyselFizik

CERN’de Bir Türk Fizikçi Merve Özcan Röportajı -1

Gerçek bilim olarak sizle bu hafta bilim dünyasının en ilgi çekici mabetlerinden biri olan CERN’de çalışmış olan Yüksek Fizikçi Merve Özcan’la olan röportajımıza yer veriyoruz. Röportaj oldukça uzun olduğundan iki bölüm halinde yayınlayacağız. CERN’le ilgili ilginç bilgileri bulabileceğiniz röportajımızda, fiziğin muhteşem dünyasına siz de bir göz atabilirsiniz.

 

Oğuz Sezgin- CERN’e yolculuğunuz nasıl başladı?

Merve Özcan- 2009 yılında fizik lisans’tan mezun oldum. Sonrasında yüksek enerji ve plazma fiziği üzerine yüksek lisansa başladım. O esnada TAEK’e proje yazıldı. Bu projenin gereksinimlerini tamamlayarak , 2012-2013 yılları arasında CERN’e gitmeye hak kazandım. İsviçre’ye giderek CMS deneyine dahil oldum. CMS (Kompakt Müon Selenoid) ‘de HO hadronik outer kısmında çalıştım.

4 dedektörde parçacık üstünde yer alıyor. Atlas ve CMS en büyük deneyler LHCb ve diğer dedektörlerde ağır baryonlarla çalışıldı. Çukurova Üniversitesi  olarak CMS’de çalıştık.

CMS (Compact Muon Solenoid) ‘den bir görüntü

Oğuz Sezgin- Türkiye Katılımcı mı?

Merve Özcan- Türkiye gözlemci olarak (associate member) katılıyor. Tam üye değildi.

Oğuz Sezgin- Fiziğe ilginiz nerden geliyor ?

Merve Özcan-Mekanik ve elektroniğe çok ilgim vardı.Zaten diğer tercihlerim arasında makine mühendisliği de vardı. Mekanik ve elektronik işleri hem teorik, hem de pratikte çok seviyorum. Zaten CERN’deki çalışmam da elektronik ve yazılım analizi üzerineydi.

Zaten ben üniversitedeyken, fizik öğrencilerinin elektronik-elektrik laboratuarları vardı. Burada bozuk cihazları onarırlardı veya farklı çalışmalar yaparlardı. Biz zaten elektrik ve elektronik konularında ders alıyoruz.

Oğuz Sezgin- Herhalde bir elektrik-elektronik mühendisi kadar bilginiz oluyor böylece.

Merve Özcan-Evet öyle de diyebiliriz, hem laboratuvarda hem de teorikte oldukça çok eğitim alıyorduk. Lisansüstünde de elektrik elektronik aldığımız zorunlu dersler arasında yer alıyor.

Oğuz Sezgin- Aslında mühendisliğin bir çok bölümü fizik bölümünden ayrılan bölümler gibi  düşünülebilir mi ?

Merve Özcan-Elbette düşünülebilir.

Oğuz Sezgin-Türkiye’de iyi bir fizik eğitimi alınabilir mi?

Merve Özcan- Herşey aslında heves ve yeteneğe bağlı. CERN aklıma bile gelmezdi ama kendi çalışmamla ve isteğimle kendi fırsatımı yarattım. 60 kişilik bir sınıfta kendini kanıtlayan bazı arkadaşlarım artık öğretim görevlisi.

3000’den Fazla Fizikçi Çalışıyor ?

Oğuz Sezgin- CERN’de 3000’den fazla fizikçi çalışıyor, ortam nasıl ?

Merve Özcan- CERN’de inanılmaz bir dünya var, herkes seçkin. Çok hızlı ve devasa bir bilgi akışı ve emek var. Ne kadar çalışsam da tempoyu yakalayamadığım oluyordu. Herkes birbiriyle konuşuyor ve birbirine danışıyor. Aralarda bile bilimsel sohbetler ve güzel kültürel etkileşimler oluyordu.

Oğuz Sezgin-CERN’de ABD yer alıyor mu?

Merve Özcan-CERN zaten Avrupa nükleer araştırma merkezi, doğrudan Avrupalıların kurduğu bir kuruluş. En büyük ödenek veren ülke Almanya , Türkiye halen gözlemci konumunda yer alıyor.

Oğuz Sezgin-Peki CERN’de çalışan çok mühendis var mıydı?

Merve Özcan-Elbette bilgisayar , elektrik-elektronik mühendisleri de vardı. Yine de % 90’ı fizikçi denilebilir.

Oğuz Sezgin-İnternetin CERN’de doğduğu doğru mu?

Merve Özcan-Evet www(world wide web) ağının CERN’de doğduğunu gösteren bir müze bile var. Burada ilk internetin bulunduğu bilgisayar, hardisk gibi devrimsel aletler halen saklanıyor.

Oğuz Sezgin- Bildiğim kadarıyla orada GRID adı verilen yeni bir enformasyon ağı kuruyorlar. İnternetin geleceği GRID’de diyorlar doğru mu? Çok fazla veri ortaya çıktığı için onları işlemek için çok büyük bir veri ağı gerekiyormuş.

Merve Özcan- Evet aynen.

 

 

Devamı yakında …

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

    1. Bir lise öğrencisi olarak sizi tebrik ediyorum.Bu bilgelere ulaşmamız icin verdiğiniz emekler icin de teşekkürler.Arastırıp da bulamadığım her şey burada .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu