Sorting by

×
DeneyselDoğa ve Çevreİklim Değişimi

New York Büyüklüğündeki Dev Buzdağı Antarktika’dan Kopmak Üzere

Antarktika Brunt Buz Sahanlığı’ndan(Brunt Ice Shelf) New York şehri büyüklüğünde dev bir buzulun kopmak üzere olduğu belirtildi. Önümüzdeki aylarda kopacak olan dev buzdağının son fazını izlemek için bilim insanları araştırma istasyonundaki yerini aldı.

Kopacak buz dağının 1500 km2 büyüklüğünde , 150-250 m kalınlığında olduğu belirtildi. Araştırmacılar Brunt Buz Sahanlığı’nı 2012’den beri dikkatle takip ediyor, çatlamadan 35 yıl önce, birden hareket işaretleri gözlenmeye başladı. 1. yarık olarak bilinen çatlak son 7 yılda giderek büyüdü.

2016 Ekim’de ise Halloween Çatlağı denen kuzeyde birinci çatlağa dik ikinci bir çatlak oluştu. Öyle görünüyor ki, bu iki dev parça birleşecek gibi gözüküyor. İşte bundan dolayı Halley araştırma istasyonu çatlaklardan 23 km daha içeriye çekildi.

Her ne kadar bu global ısınmanın etkileri gibi düşünülse de, bilim insanları bu olayda global ısınmayı suçlamıyor.

“Çoğu insan bunun doğal bir proses olduğunu, daha önce de gerçekleştiğini ve tekrar olacağını kavrayamıyor. Tabi ki, iklim değişiminin tüm dünyada ve özellikle de Antarktika’da önemli bir problem olduğunu biliyoruz. Buna rağmen, araştırmamıza göre bu olayın iklim değişimiyle alakalı olduğuna dair hiçbir işaret yok,” diyor araştırma yazarlarından Hilmar Gudmundsson.

Brunt Buz Sahanlığı’ndan kopan bu parça  nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesini de beklememek lazım, çünkü zaten bu okyanusta yüzen bir buzul.Erimese de aynı miktarda su yer değiştirmiş olacak. Tabi her ne kadar bu doğal buz sahanlığının bir döngüsü olsa da, ekip bunun aynı zamanda tarihi bir kanıta işaret ettiğini bildiriyor.

Gudmundsson, “Shackleton ve Wordie tarafından 1915’teki Brunt Buz Sahanlığı’na keşif gezileri sırasında çizilen haritalar, o sırada buz sahanlığının oldukça genişlediğini gösteriyor. Ancak, Halley Araştırma İstasyonu 1950’lerde kurulduğu zamana kadar buz sahanlığının çok daha kısaydı.Bu da büyük bir buzdağının 1915’ten sonra bir noktada parçalanması gerektiğini gösteriyor.”

Araştırma, The Cryosphere dergisinde yayınlanmak üzere değerlendiriliyor ve ekip aşağıdaki videodaki çalışmaları anlatıyor.

Large Antarctic Ice Shelf, home to a UK research station, is about to break apart from Northumbria University on Vimeo.

https://newatlas.com/brunt-ice-shelf-break-soon/59189

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu